Regióny Bratislava Top

RUŽINOV: Hladovanie, tržné rany a modriny seniorov. Starosta Chren podáva trestné oznámenie

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Neskutočný hyenizmus na starých a bezbranných ľuďoch. V jednom z domovov dôchodcov, ktoré patria pod mestskú časť Ružinov, prišlo opakovane k týraniu starých odkázaných ľudí. Bola im odopieraná potrava, mali tržné rany a ďalšie veci, z ktorých behá mráz po chrbte. Starosta Ružinova Martin Chren sa po týchto zisteniach rozhodol okamžite konať. Potvrdil to aj pre Zoznam.sk.

 

„Toto je žiaľ vec, o ktorej som si ani v náznaku nemyslel, že mi bude kradnúť spánok, ešte asi mesiac dozadu. Lebo hranice toho, čoho vedia byť niektorí ľudia schopní, občas prekračujú aj tú najdivokejšiu predstavivosť,“ napísal na sociálnu sieť Facebook Chren.

V Ružinove totiž majú dva domovy dôchodcov, ktoré patria pod mestskú časť. Ružinovský domov seniorov na Sklenárovej ulici (s pobočkou na Pivoňkovej) patrí medzi najlepšie hodnotené na Slovensku. Dokonca ho nedávno vyzdvihol aj dnes už bývalý minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Naopak, v druhom domove dôchodcov na Pažítkovej ulici boli problémy už pred tromi rokmi. „V posledných dvoch rokoch sme však, aj na základe referencií od klientov a od ich rodín, boli presvedčení, že aj úroveň kvality starostlivosti o našich najstarších v DD na Pažítkovej sa oproti minulosti výrazne zlepšila,“ domnieval sa Chren. Bohužiaľ, situácia je opačná.

„Ťažko sa mi hľadajú správne slová, takže to poviem úplne na rovinu: počas posledných týždňov sme odhalili niekoľko prípadov podozrenia na hrubé zanedbávanie starostlivosti, dokonca vykazujúce silné znaky týrania, u niekoľkých klientov Domova dôchodcov na Pažítkovej ulici,“ napísal Chren bez servítky.

Zhruba od začiatku pandémie bol domov dôchodcov na Pažítkovej “hermeticky” uzatvorený pred vstupom akýchkoľvek osôb, ktoré neboli klientami alebo zamestnancami. Na jednej strane sa tak veľmi dlho darilo zabrániť tomu, aby medzi najťažšie prípady seniorov prenikol COVID-19, na strane druhej do zariadenia nemali prístup nielen príbuzní, ale ani zamestnanci mestskej časti ako zriaďovateľa.

 

Starosta Ružinova Martin Chren. TASR / Martin Baumann

„Keď koncom januára medzi klientami domova dôchodcov na Pažítkovej covid predsa len prepukol, zrejme z dôvodu prinesenia klientom, ktorý podstupoval pravidelnú dialýzu v nemocnici, situácia v domove sa aj kvôli ochoreniu veľkého množstva personálu veľmi zhoršila. Na základe toho sme do domova poslali krízový manažment dvoch zamestnankýň našej mestskej časti, a o pomoc sme požiadali aj intervenčné tímy ministerstva zdravotníctva a ministerstva práce a sociálnych vecí. Odviedli obrovský kus roboty, no osobne aj mňa veľmi prekvapilo, ako “nepriateľsky” boli prijaté zo strany niektorých zamestnancov,“ uviedol Chren. Dodal, že práve tento vstup externých intervenčných tímov viedol k odhaleniu niekoľkých prípadov, ktoré vykazovali znaky týrania klientov. „Prípady klientov, ktorí prejavovali znaky silného zanedbania, nedostatočnej hygieny, odopierania potravy, mali modriny, hematómy a dokonca aj tržné rany, mizli im osobné veci, šokovali aj skúsených pracovníkov. V rámci jedného z intervenčných tímov tak začali pôsobiť aj psychológovia, ktorí zhodnocovali situáciu v domove a získavali informácie o tom, čo sa zo strany niektorých jeho zamestnancov deje,“ dodáva šokovaný Chren.

Starosta Ružinova tvrdí, že o situácií vedia na úrade približne štyri týždne. „Informujem o nej až teraz, pretože kľúčové bolo v prvom rade sa o takýchto klientov postarať a pomôcť im, a následne ich stav zadokumentovať a zdokladovať. Verte mi, posledné týždne spolu s poverenou novou pani riaditeľkou domova, a ani niektorí ďalší kolegovia, nemáme dobrý spánok,“ vysvetlil starosta.

 

Mária Mattovič Straková. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Cez víkend Martin Chren spolu s riaditeľkou Ružinovského domova seniorov Máriou Mattovič Strakovou, ktorá je už poverená aj riadením Domova dôchodcov na Pažítkovej, podali trestné oznámenie pre trestný čin týrania blízkej a zverenej osoby závažnejším spôsobom konania, v súbehu s trestným činom neoznámenia trestného činu a s trestným činom krádeže. „Aktuálne máme, aj v spolupráci s externými odborníkmi, zadokumentované dva prípady takéhoto pravdepodobného týrania, a v priebehu najbližších dní k ním zrejme pribudnú ďalšie, na ktorých dokumentácii kolegovia intenzívne pracujú,“ vysvetlil na sociálnej sieti Martin Chren. Podľa jeho slov nová riaditeľka komunikuje s rodinami klientov, ktorých sa takéto týranie mohlo týkať. Rovnako informuje, že zamestnanci, u ktorých sa prejavili znaky násilného správania alebo neplnenia si svojich povinností, už v domove dôchodcov nepracujú. „Žiaľ, podľa výpovedí svedkov a už aj samotných klientov, ktorí v bezpečnejšom prostredí začínajú hovoriť, zrejme nešlo len o prípad zlyhania jednej osoby,“ domnieva sa Chren.

V mene Ružinova sa všetkým, ktorých sa situácia dotýka, ospravedlňuje. Rodinných príslušníkov chce ubezpečiť, že v tejto chvíli sú všetci klienti DD Pažítková v bezpečí. Osoby, u ktorých bolo podozrenie na týranie, už nemajú do domova prístup. Zároveň poprosil ľudí, že ak majú informácie, ktoré by mohli doplniť trestné oznámenie, alebo potvrdiť podozrenia, aby sa spojili priamo s novou poverenou riaditeľkou Mattovič Strakovou. „Podané trestné oznámenie v prvých dvoch prípadoch je len začiatkom a podľa dokumentácie od kolegov sa žiaľ zdá, že sa nakoniec bude týkať viac ako desiatich klientov a niekoľkých osôb, ktoré sa nielen trestuhodného, ale aj trestného, konania mali dopúšťať,“ dodal na záver starosta mestskej časti Ružinov.