Regióny Bratislava

Sátorovci vraždili nielen biele kone, svedkov, ale vraždili aj z rozmaru

Zdroj: TASR / Martin Baumann

PEZINOK – Pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku vypovedal Ivan K., ktorý je spoluobžalovaný s Lehelom Horváthom, označovaným za hrobára zločineckej skupiny sátorovcov.

 

Ivan K. je obžalovaný v prípade vykradnutia bezpečnostnej schránky v jednej banke v Dunajskej Strede z roku 2003. Toho sa mal dopustiť nielen s Lehelom Horváthom, ale s už aj nebohým Čabom Karikom. Ivan K. sa k činu priamo nepriznal. “Bol som v zlom čase na zlom mieste. Nečakal som, že to Čaba Karika urobí. Chodieval som tam do banky a zmenárne týždenne a niekedy aj viac razy,” povedal. “Nevedel som o tom, že Karika peniaze ukradne. Dozvedel som sa to až teraz, keď sa to začalo vyšetrovať,” vypovedal.

Z banky mala skupina vykradnúť istému manželskému páru 45,5 milióna slovenských korún. Lup si rozdelil celý gang sátorovcov. Následne sa Lehel Horváth rozhodol Kariku zavraždiť, keďže sa obával, že by mohol svedčiť. Svoju obeť zaškrtil spolu s ďalším sátorovcami a zakopali v nelegálnom hrobe.

Okrem vraždy Kariku čelí od pondelka pred súdom v Pezinku Lehel Horváth obžalobe aj z ďalších štyroch vrážd, z toho jednej úkladnej. Svoje obete Lehel Horváth zakopal, ale aj pomlel v mlynčeku na mäso, v jednom prípade popol vysypal do Malého Dunaja. Obžalobu podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Bohdan Čeľovský v septembri 2020 za sedem skutkov.

Vraždili kohokoľvek

Dunajskostredská zločinecká skupina sátorovci sa zaoberala nájomnými vraždami, vraždami bielych koní, nepohodlných svedkov, ktorí by mohli vypovedať na polícii, ale aj vrážd z rozmaru. Okrem toho sa zaoberali ekonomickou trestnou činnosťou, podvodmi s DPH a ilegálnou výrobou tabakových výrobkov. Skupina pôsobila v Dunajskej Strede minimálne od roku 1998 do roku 2010. Uviedol to v pondelok prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Bohdan Čeľovský pri čítaní obžaloby voči Lehelovi Horváthovi.