Regióny Bratislava Trnava Šport Top

Pripravuje sa VEĽKÝ PROTEST futbalových fanúšikov! Situácia na Slovensku sa poriadne dramatizuje

ZDROJ: TASR / Lukáš Grinaj

BRATISLAVA – Epidemiologická situácia na Slovensku sa počas leta pomaly vrátila do normálu. Ale nie všetko, všade a pre každého. Najbizarnejšia, najkontroverznejšia a najproblematickejšia je situácia v športe, kde aj napriek tomu, že všetky okresy sú v zelenej farbe, stále platia reštrikcie, obmedzenia a zákazy.

 

Počas leta sa vo veľkom rozbehli hudobné festivaly, koncerty a iné hromadné kultúrne akcie. Bez obmedzení môžete ísť na kúpalisko, na bohoslužbu do kostola, do reštaurácie. Návštevníci sa nemusia preukazovať očkovacím preukazom ani negatívnym testom, ale ak ide o šport všetko je tabu. Pritom šport je najlepšou a najefektívnejšou prevenciou proti všetkým možným chorobám, šport ako fenomén podporuje ekonomiku každého štátu a stabilizuje spoločnosť. Ale športoviská a štadióny sú prvé, ktoré sa pri zhoršení stavu zatvárajú a pri zlepšení situácie sú posledné, ktoré sa otvárajú. Tu stále platia obmedzenia, akoby iba športovci a ich fanúšikovia boli šíriteľmi vírusu a štadióny boli epicentrom nákazy. Ak sa totiž dnes vyberiete napríklad na futbal máte dojem, že idete na prísne strážené infekčné nemocničné oddelenie. Kontroly striedajú ďalšie kontroly, ak si chcete pozrieť ligový alebo pohárový zápas musíte byť takmer sterilne čistý a bezpríznakový.

Veď podľa aktuálne platných usmernení môže byť na štadiónoch maximálne 1000 divákov (bez ohľadu na veľkosť štadióna), ktorí musia byť buď zaočkovaní, čerstvo negatívne otestovaní alebo po prekonaní covidu. Ani o hlavu viac. “Ak by tá istá skupina ľudí, ktorá sa môže s pohárom piva ísť zabaviť na koncert, tancovať a spievať pod pódium natlačená hlava na hlave, chcela ísť na futbalový zápas, tak musí byť zaočkovaná alebo otestovaná, sedieť oddelene a nemôže si dať ani pohár vody. Ak by sa všetci stretli v krčme pred štadiónom, tak je to v poriadku. Na štadióne treba vydržať aj v tridsaťstupňových horúčavách s vodou z kohútika v toaletách,” píše sa v stanovisku FC Spartak Trnava.

 

Slovenskí fanúšikovia v zápase kvalifikácie EURO 2020 Slovensko – Wales v Trnave 10. októbra 2019. FOTO TASR – Martin Baumann

Pritom športové kluby robia množstvo kompromisov, aby dostali divákov späť na štadióny, no reakcia kompetentných je takmer nulová. Najpopulárnejší futbalový klub na Slovensku ŠK Slovan Bratislava bol dokonca ochotný vzdať sa veľkej časti svojich príjmov zo vstupného s cieľom zaplniť Tehelné pole a vrátiť futbalu skutočný zmysel. Chcel na Tehelné pole pustiť aspoň zaočkovaných ľudí proti ochoreniu Covid-19, pričom Slovan bol pripravený vydať 10 000 bezplatných vstupeniek na najbližších päť domácich zápasov.

Sme pripravení vzdať sa veľkej časti našich príjmov, pretože naša ponuka platí aj na európske zápasy, ktoré nám generovali najväčšie tržby zo vstupeniek. Návrat ľudí na tribúny je však našou najvyššou prioritou. Rozhodli sme sa konať a prísť s touto na Slovensku novou myšlienkou. Chceme ňou docieliť, aby sme opäť mohli otvoriť štadión pre našich priaznivcov. Veríme, že naša iniciatíva nájde odozvu aj u kompetentných orgánov a naštartuje diskusiu o skutočnom návrate fanúšikov na futbal. Bez nich to totiž nemá zmysel,“ povedal pred sezónou generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml.

 

Zápas Európskej ligy vo futbale Slovan Bratislava – SC Braga sa hral pred prázdnymi tribúnami Tehelného poľa. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

“Finančné straty boli za rok 2020 v miliónoch eur a pomaly začínajú byť neúnosné. Za rok 2020 to boli len na vstupnom či zápasových tržbách straty cez 2 milióny eur, v čom počítame len športové veci. Ak by sme započítali straty za neuskutočnené eventy či koncerty, boli by straty ešte vyššie. Od marca 2020 sme na troch zápasoch mohli otvoriť 50 % kapacity štadióna, na dvoch mohlo prísť do 1000 divákov a na jeden 500 divákov. Všetky zvyšné sa hrali bez divákov. Máme tu však náklady na chod klubu a prevádzku štadióna. Podpora športu zo strany štátu je na Slovensku veľmi slabá, čiže ani odtiaľ pomoc neprichádza. Snažíme sa robiť všetko pre to, aby sme akýmkoľvek spôsobom otvorili štadión pre ľudí. Na réžii štadióna nemáte kde výrazne ušetriť. Vzhľadom na prísne hygienické opatrenia, ktoré vyžaduje protokol UEFA, sme museli na zápasy Ligy majstrov nasadiť zvýšený počet členov usporiadateľskej služby. Bez ohľadu na to, či hráte zápas, alebo nie, tak vás niečo stojí réžia štadióna, starostlivosť o trávnik, energie a podobne. Určite neplatí rovnica, že menej divákov znamená menšie náklady na chod štadióna a na zabezpečenie samotného zápasu,“ vyjadril sa k téme Kmotrík ml.

 

Slovenská futbalová reprezentácia odohrala kvalifikačné duely na MS pred prázdnymi tribúnami. FOTO TASR – Jaroslav Novák

V okolitých krajinách nič podobné neexistuje. V Maďarsku sú plné štadióny bez obmedzení, čo dokumentovalo aj čerstvo skončené EURO. V Česku môžu byť štadióny s kapacitou do 5000 divákov vypredané, štadióny, ktoré majú kapacitu viac ako 10 tisíc divákov môžu byť zaplnené spolovice. Aj preto sú v slovenských futbalových kluboch otrávení, frustrovaní a skeptickí. Podobne ako futbaloví fanúšikovia, ktorým pohár trpezlivosť už pretiekol. V Trnave preto vo štvrtok 22.júla preto pripravujú veľký protestný pochod proti súčasným opatreniam, za zrušenie reštriktívnych podmienok pre šport, kluby, hráčov, športových fanúšikov. “Logika je práve to, čo chýba všetkým rozhodnutiam od začiatku pandémie. Čo sa niekde môže, to je inde zakázané. Skutočne máme pred zápasom usporiadať bohoslužbu alebo cez polčas koncert, aby sme ukázali, že šport je v našej spoločnosti diskriminovaný?! Alebo máme začať trieskať po stoloch, keď vidíme, že s dialógom a argumentami je to ako s tým povestným hrachom a stenou?,” uvádza sa v stanovisku klubu FC Spartak Trnava.

“V mene prvoligového klubu, ktorý okrem profesionálneho tímu zastrešuje viac ako štyristo detí, to už takto ďalej nechceme! Požadujeme rovnaké podmienky ako ostatné oblasti spoločenskej sféry. Šport je nezanedbateľným prispievateľom do štátnej kasy. Profesionálne sa mu venujú stovky ľudí, amatérsky možno milióny a tí zvyšní by mali. Nechceme, aby sa zničili niekoľkoročné väzby a pretrhli návyky len kvôli tomu, že medzi tými, ktorí o tom rozhodujú, sú zlenivení populisti. V septembri sa na návštevu Slovenska chystá pápež František a tiež asi nebude slúžiť omšu pred tisíckou otestovaných veriacich,” doplnil informácie Spartak Trnava.

 

Slovenská futbalová reprezentácia odohrala kvalifikačné duely pred prázdnymi tribúnami. FOTO TASR – Jaroslav Novák

O vyjadrenie sme požiadali k celej situácii sme požiadali aj Úrad verejného zdravotníctva. Organizácia hromadného podujatia jednorazovej povahy nad rámec stanovených kapacít podľa COVID automatu je možná už v súčasnosti a vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR je takáto možnosť stanovená už približne rok. Podľa platnej vyhlášky je nutné splniť podmienku, aby účastníci v čase začiatku hromadného podujatia disponovali negatívnym výsledkom PCR, LAMP alebo antigénového testu na COVID-19 nie starším ako 12 hodín, pričom test je možné nahradiť dokladom o očkovaní alebo dokladom o prekonaní COVID-19. Organizátor má kompetenciu nastaviť prísnejšie podmienky na podujatí. Takéto jednorazové podujatie musí organizátor zároveň nahlásiť najneskôr 48 hodín pred jeho začiatkom na miestne príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva s miestom a časom konania,” povedal Marek Eliáš z Odbor komunikácie Úradu verejného zdravotníctva SR.