Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Situácia so suchom sa na Slovensku zlepšila. Riziko prakticky pominulo

Sucho už nepredstavuje také riziko, ako pred niekoľkými dňami. ZDROJ: imeteo.sk

BRATISLAVA – Situácia so suchom sa na Slovensku v porovnaní s uplynulými týždňami zlepšila. Z hľadiska pôdneho sucha zasahuje začínajúce sucho približne 23 percent územia. Mierne až extrémne sucho je lokálne na strednom a východnom Slovensku. Z pohľadu meteorologického sucha aktuálne prevládajú v krajine normálne až mierne suché podmienky. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav vo svojom klimatologickom zhodnotení.
      

 

“V povrchovej vrstve je takmer celé územie Slovenska bez rizika sucha, v hlbšej vrstve ostalo extrémne sucho na približne 56 percentách celkovej plochy,” podotkol ústav. Relatívne nasýtenie je v celom pôdnom profile pod hranicou desať percent len lokálne na Podunajskej a Východoslovenskej nížine. Deficit pôdnej vlahy je do -80 milimetrov v Slovenskom rudohorí, a v intervale -40 až -60 milimetrov ojedinele na východnom a strednom Slovensku.

V prípade meteorologického sucha je veľmi sucho už len v Senici, Piešťanoch, Košiciach a Michalovciach. Mierne vlhko je len v Tisinci. Prevládajú normálne až mierne suché podmienky. Veľmi sucho je aj v Hurbanove a Orechovej. Mierne vlhko je len v Čadci.

“Deficit zrážok je za posledných 90 dní najvyšší vo Švedlári -168 milimetrov, Banskej Bystrici -158 milimetrov, Telgárte -155 milimetrov, Medzilaborciach -153 milimetrov a Orechovej -153 milimetrov,” spresnil

Slovenský hydrometeorologický ústav s tým, že deficit zrážok okolo -145 milimetrov je aj v Bardejove, Prešove a Spišských Vlachoch.