Regióny Bratislava Top

Škola našla riešenie novodobých problémov. Mnohým rodičom teraz padne kameň zo srdca

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Špeciálna trieda pre deti so špeciálnymi potrebami. Nie všetci majú to šťastie, že majú pri výbere stravy voľnú ruku. Najmä v poslednej dobe počúvame čoraz častejšie o prípadoch ľudí, ktorí trpia rôznymi potravinovými intoleranciami. Svoje by určite vedeli hovoriť aj rodičia, pre ktorých je stravovanie ich detí v školských zariadeniach práve z tohto dôvodu nereálne. V bratislavskej Vrakuni však prišli s novinkou.

 

Mestská časť totiž upriamila pozornosť na základnú školu Žitavská. Tá bude špeciálna v tom, že žiakom, ktorí majú nejakú potravinovú alergiu alebo intoleranciu, bude poskytnutá teplá strava priamo v škole. Ide o deti s celiakiou, diabetesom či alergiou na mlieko.

„V rámci pilotného projektu bude v septembri takáto trieda vytvorená a cieľom je vytvoriť každý rok jednu triedu. Veríme, že tým pomôžeme rodičom, ktorí to určite nemajú ľahké s prípravou jedál pre svoje deti. Špeciálna kuchárka bude pre tieto deti variť plnohodnotné jedlá,“ vysvetľujú.

Potrebné bolo investovať nemalé finančné prostriedky do technológie a zariadení v kuchyni. Tu im pomocnú ruku podalo aj ministerstvo školstva.

Mestská časť Bratislava-Vrakuňa ma tri základné školy. Do prvého ročníka bolo tento rok zapísaných kde 100 percent žiakov percent detí, ktoré majú v tejto časti Bratislavy trvalý pobyt.