Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Slováci berú obchody v Poľsku a Maďarsku útokom. Radikálne tam zlacneli potraviny, benzín aj nafta

Ľudia v Maďarsku a Poľsku vo veľkom nakupujú potraviny. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Rast cien, zdražovanie energií, pohonných hmôt, stavebného materiálu, potravín. Ekonomická situácia na Slovensku sa od začiatku januára 2022 zhoršila a navyše trend stúpajúcej inflácie má pokračovať.

 

Stačí ísť na nákupy základných potravín do obchodu a porovnanie oproti minulému roku je mimoriadne. Zvýšili sa napríklad ceny pečiva, mlieka, mliečnych výrobkov, ale aj ďalších potravinárskych produktov. „V decembri si Slováci za potraviny a nealkoholické nápoje priplácali medziročne až 5,8 %. Zdraželi ceny v reštauráciách a hoteloch a to o 13,2 %. V prípade dopravy bol zaznamenaný medziročný nárast cien o 13,0 % a to vplyvom nárastu cien pohonných látok o štvrtinu. Slováci si medziročne priplácajú aj za alkoholické nápoje a tabak a to 7,8 %. Nasledujú ceny v oblasti pošty a spoje s nárastom o 6,4 %,“ potvrdila Eva Sadovská, analytička WOOD & Company. Ceny stúpajú v celej Európe, ale v okolitých krajinách už navrhli konkrétne opatrenia, ktoré majú zmierniť zdražovanie.

Od 1. februára začne v Poľsku na pol roka platiť nulová DPH na potraviny, DPH na benzín a naftu klesne z 23 % na 8 %. To znamená, že kým cena benzínu na Slovensku bude 1,46 eura, Poliaci ho budú tankovať za 1,10 eura. Na 50-litrovej nádrži tak v Poľsku ušetríte 18 eur. Podobne je na tom aj Maďarsko, Od februára budú v obchodoch regulované ceny potravín v šiestich kategóriách – kryštálový cukor, pšeničná múka, slnečnicový olej, bravčové stehno, kuracie prsia a plnotučné kravské mlieko. Ceny sa vrátia na úroveň, na ktorej boli pred 15. októbrom 2021. U nás sa zatiaľ nedeje nič. Obchodné reťazce tvrdia, že by upravili ceny, ak by vláda znížila DPH na potraviny, ktorá je na Slovensku najvyššia v rámci krajín V4 a jedna z najvyšších v EÚ.

 

Ľudia v Maďarsku a Poľsku vo veľkom nakupujú potraviny aj PHM. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Podľa  ministerstva pôdohospodárstva má totiž zníženie dane z pridanej hodnoty DPH na potraviny len krátkodobý efekt. „Zo skúsenosti vieme, že zníženie DPH je len krátkodobý efekt a cena potraviny sa vráti za krátku dobu na pôvodnú výšku a vyššia marža skončí u obchodníkov,” spresnil agrorezort s tým, že sleduje vývoj spotrebiteľských cien potravín, ako aj vývoj cien energií v súvislosti s dosahom na spotrebiteľské ceny potravín. “V súvislosti s vlnou zdražovania a dočasným zavedením nulovej DPH na potraviny zo strany Poľska a reguláciou cien vybraných potravín zo strany Maďarska zvažuje ministerstvo pôdohospodárstva všetky možnosti vhodných opatrení. Chceme však pripomenúť, že oblasť spotrebiteľských cien, takisto ani výška DPH, nie sú v kompetencii ministerstva pôdohospodárstva,” poznamenalo ministerstvo pôdohospodárstva.