Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Slováci, hlavy hore! ÚCHVATNÉ divadlo na oblohe po 71 rokoch: TOTO si nemôžete nechať ujsť

Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

SLOVENSKO – Máme sa na čo tešiť! Obloha nám prichystá ďalšie krásne vesmírne divadlo.  Skvost sa objaví na nočnej oblohe až po 71 rokoch.

Astrofotograf Petr Horálek informuje o nevídanom jave, ktorý sa bude najbližšie dni zjavovať na nočnej oblohe. Kométa s názvom 12P/Pons-Brooks je na oblohe viditeľná už v týchto dňoch, a to presnejšie v súhvezdí Jašterice.  Neskôr bude, podľa Horálka putovať medzi súhvezdiami Andromedy, Rýb a Barana.

Ako píše Nový Čas, najlepšie podmienky na jej viditeľnosť budú v marci až do polovice apríla. Už teraz je však tiež dobre viditeľná s malým ďalekohľadom alebo aj voľným okom, ak sa nachádzate mimo mestských svetiel.

Po 71 rokoch

Kométu objavil v roku 1812 francúzsky astronóm Louis Pons, no ako hovorí Horálek, existujú záznamy, podľa ktorých sa jej pozorovanie čínskymi astronómami datuje už do 14. storočia a dokonca aj do roku 275 nášho letopočtu, čo by sa považovalo za najstaršie pozorovanie kométy vôbec. Periodicitu kométy predpovedal Johann Franz Encke na takmer 71 rokov. Naposledy sa zjavila v roku 1954 a jej súčasný návrat trvá od 20. júla 2023.

“Kométa 12P/Pons-Brooks je notoricky známa svojimi náhlymi zjasneniami v dôsledku kryovulkanických výbuchov na jej jadre, keď sa zahrieva v obdobiach okolo preletu okolo Slnka,”  vysvetlil Petr Horálek.

Kométu je možné sledovať v súhvezdí Jašterice, odkiaľ sa pohybuje na západ, neskôr ju bude možné vidieť nízko nad západným obzorom. Najlepší čas na jej sledovanie je od 21. februára do 14. marca. Od 25. februára ju dokonca prestane rušiť aj svit Mesiaca.