Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

SLOVÁCI SÚ REKORDÉRI! Neuveríte, v čom je naše prvenstvo

Každý Slovák, bez rozdielu veku, spotreboval v roku 2021 v priemere 2,8 kilogramu kávy. Ilustračné foto. ZDROJ: pixabay.com

BRATISLAVA – Ktorý nápoj je na Slovensku najpopulárnejší a najžiadanejší? Mnohí by tipovali pivo alebo víno. Ale na  popredných miestach štatistického rebríčka je prekvapujúco, aj káva.

 

Prvý októbrový deň bol už siedmy rok po sebe na Slovensku Medzinárodným dňom kávy a slovenská štatistika je v tomto smere naozaj rekordná. „Každý obyvateľ Slovenska, bez rozdielu veku, vlani podľa predbežných údajov, skonzumoval v priemere 2,8 kilogramu kávy, čo je takmer o 8 % čiže 200 gramov viac, ako v roku 2020. Podľa odborníkov, ak k príprave kvalitného espressa je potrebných sedem až deväť gramov mletej kávy, tak v priemere každý Slovák vypil denne aspoň jednu šálku,“ informovala hovorkyňa Štatistického úradu Jana Morháčová.

Káva je na Slovensku stále obľúbenejší nápoj a už to nie je iba ranná rutina. Výrazná spotreba kávy je kontinuálna počas celého dňa. „Dlhodobo sa spotreba kávy na Slovensku pohybuje na úrovni troch kilogramov na obyvateľa. Ide o priemernú spotrebu za posledných 10 rokov, pričom najvyššiu spotrebu kávy za toto obdobie dosiahlo Slovensko v roku 2014 a to 3,6 kilogramu na obyvateľa. Najmenej, 1,4 kilogramu kávy skonzumovali obyvatelia Slovenska v roku 1990,“ uviedol Róbert Vlačuha, riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva Štatistického úradu.

 

Každý Slovák bez rozdielu veku spotreboval v roku 2021 v priemere 2,8 kilogramu kávy. Zdroj: pixabay.com

Káva je preto jednou z najpredávanejších komodít na svete. Podľa údajov statista.com sa v rokoch 2020/2021 celkovo spotrebovalo viac ako 166,6 milióna vriec kávy (jedno vrece je 60 kg) a európske krajiny patria medzi najväčších konzumentov. V roku 2020 mali najväčšiu spotrebu na obyvateľa v Holandsku (8,3 kg), Fínsku (7,8 kg) a Švédsku (7,6 kg). „Za 250 gramov praženej kávy sme v roku 2016 v slovenských obchodoch zaplatili v priemere 2,86 Eur, vlani to bolo 3,04 Eur. Cena 100-gramového balenia instantnej kávy s kofeínom zostala približne rovnaká, pohybovala sa na úrovni 4,1 Eur. Vlani bolo možné objednať si šálku kávy espresso (7g) v kaviarňach na Slovensku v priemere za 1,3 Eur,“ konštatuje Štatistický úrad.

V roku 2021 sme na Slovensko doviezli 45,1 tisíca ton kávy v hodnote 211 miliónov Eur. Čo je medziročne viac o takmer 20% a v porovnaní s päťročným priemerom o vyše 11 %. Najviac kávy sa na  Slovensko, za posledných päť rokov, doviezlo z Nemecka, Poľska, Českej republiky, Maďarska a Talianska. „Celkový vývoz kávy zo Slovenska dosiahol vlani, čo bolo  24,9 tisíc ton, čo predstavovalo takmer 121 miliónov Eur. Krajinou číslo jeden, kam smerovalo zo Slovenska najviac praženej i nepraženej kávy, bolo Maďarsko, nasledovalo Rakúsko, Česká republika, Poľsko a Rumunsko,“ informuje Štatistický úrad. Podľa údajov Eurostatu sa v Európskej únii v roku 2021 vyprodukovali takmer 2 milióny ton kávy. Pričom Nemecko, Taliansko a Španielsko vyrobili takmer dve tretiny z celkovej produkcie kávy v Európskej únii.