Regióny Bratislava Top

SLOVENSKÁ UMELECKÁ scéna opäť plače: Opustil ju MUŽ medzinárodného významu

sviečka, úmrtie, smrť
Ilustračné foto.ˇZDROJ: zoznam.sk

BRATISLAVA – Smutná správa pre umeleckú scénu, pretože ju vo veku 70 rokov opustil Alexej Vojtášek, ktorý patril medzi popredných slovenských umelcov. Hoci sa nenarodil na Slovensku, prežil tu väčšinu svojho života. Mnohí si ho budú pamätať ako veľkolepého umelca a grafika. Jeho umeleckú tvorbu obdivovali ľudia aj v zahraničí a získal prestížne ocenenie v Norimbergu.

 

Alexej Vojtášek sa narodil sa 13. decembra 1952 v Roudnici nad Labem. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Zaujímal sa najmä o oddelenie grafiky a knižnej ilustrácie u profesora Albína Brunovského. Ako pedagóg pracoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v rokoch 1985 – 1990. V 90.-tych rokoch prestúpil na Univerzitu Komenského na Katedru propagácie a reklamy tiež v Bratislave.

Počas svojho života sa zúčastnil na niekoľkých samostatných i kolektívnych výstavách. Jeho ilustračnými rukami prešlo viac ako 100 knižných titulov. Mnohé z jeho umeleckých diel nájdeme nielen u nás, ale aj v zahraničí. Bol súčasťou aj niekoľkých medzinárodných sympózií v Komárne, v Moravanoch nad Váhom, v Mojmírovciach, v Grazi a Olšanoch. Najvýznamnejšie ocenenie, ktoré získal, bolo v Norimbergu v roku 1985. Odniesol si odtiaľ cenu z Medzinárodného trienále kresby. Okrem toho je aj nositeľom Krištáľového krídla.

Artem Gallery si ho uctila nádhernými slovami: “Jeden, ak nie jediný a najbližší kamoš. A nielen môj. Vtedy, dávno sme bítničili, boli hipisáci, obdivovali budhizmus a verili v ľudskosť. Snáď sme takí aj boli a potom chceli byť. Iba pred chvíľou zomrel. Nesporne veľký umelec i človek. Lexo Vojtášek. Žil bohatstvom rodiny, tvorivosti ateliéru a svetom hodnôt okolo. Lexo, kamarát. Patril medzi najvýraznejších predstaviteľov tretej moderny, Generácie 1950. Pred pätnástimi rokmi sa stal prvým laureátom Identifikačného kódu Slovenska.”