HOAXERA konfrontovali POLICAJTI! Vyjadrenia o covide, ktoré šíril, vraj len započul

SLOVENSKO – Hoaxerov a dezinformátorov v poslednej dobe na internete rapídne pribúda. Na sociálnych sieťach sa čoraz častejšie objavujú faktami nepodložené komentáre a príspevky o očkovaní či samotnom koronavíruse. Na jeden takýto si povietili operatívci z kriminálky Prešovského kraja. 

Na sociálnej sieti Facebook používateľ Martin Fiodor Fidermák komnetoval príspevok v jednej skupine s tým, že v slovenských nemocniciach sa údajne pozmeňovali úmrtné listy, aby na nich svietil koronavírus ako príčina smrti namiesto skutočného dôvodu.

Martin napísal, že vie „minimálne o štyroch prípadoch len z môjho okruhu, ktorým napísali covid, aj keď boli dlhodobo chorí“. Vraj sa podľa jeho informácií do týchto prípadov opreli rodinní príslušníci zosnulých osôb, vďaka čomu lekári napokon namiesto koronavírusu uviedli skutočnú príčinu úmrtia.

Policajti tvrdia jedno, Martin druhé

„Čo chcel majster básnik týmto povedať? Že NIEKTO sfalšoval úmrtný list, teda úradnú listinu. Prečo by to niekto robil? Pretože chcel umelo navýšiť počet obetí na koronavírus a vďaka tomu by stále platili rôzne obmedzenia,“ konštatujú policajti na svojej stránke Hoaxy a podvody.

Policajti ďalej na svojej stránke uvádzajú, že sa pre podozrenie z trestného činu rozhodli navštíviť Martina osobne. Tu sa však vyjadrenia policajtov a hoaxera prestávajú zhodovať.

Ako Martin Fidermák pre Zoznam.sk povedal, policajti ho kontaktovali len telefonicky. „Realita je taká, že som bol kontaktovaný kriminálnou políciou telefonicky, kde som povedal všetky podrobnosti mne známe s tým, že policajt si chcel overiť či mám k danému vyhláseniu aj nejaké dôkazy. Tým, že dôkazy pre ďalšie vyšetrovanie nemám, to bolo všetko uzavreté,“ tvrdí Martin.

Skúmali relevantmosť vyhlásenia

„Komunikovali sme len raz deväť minút, kde som všetko objasnil a ešte som sa pýtal, či je z toho nejaký problém, kde mi bolo jasne povedané, že nie, že nejde o mňa, ale skúmajú a zisťujú relevantnosť môjho vyhlásenia pre ďalšie účely,“ opisuje rozhorčene.

Zisťovali sme aj zámer jeho komentára a pravdivosť obsahu. Martin priznal, že svoje výpovede nemá faktograficky podložené. „Bola to debata v rodinnom kruhu, pri ktorej som sa dozvedel o tom prípade, že niekto zomrel a v úmrtnej listine bol aj covid. Nikde som nespomínal, že niekto niečo falšoval ani nikoho priamo neobviňoval,“ dodáva Fidermák na záver.

Viac o téme: COVID-19, hoax, Hoaxy a podvody – Polícia SR, koronavírus, obvinenia, policajti, sociálne siete

Súvisiace články