Regióny Bratislava Top

VAROVANIE METEOROLÓGOV Búrky môžu ohroziť ľudí aj majetok

Zdroj: SHMÚ

BRATISLAVA – Na západnom Slovensku môže byť v stredu popoludní poriadne veterno. So silnejším vetrom však treba počítať na celom území krajiny. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý vydal výstrahy prvého i druhého stupňa. Väčšiu časť územia môžu potrápiť aj búrky. Meteorológovia o tom informuje na svojej webovej stránke.

 

Výstrahy druhého stupňa pred vetrom platia pre Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj a niektoré okresy Trenčianskeho kraja. Podľa meteorológov môže dosiahnuť vietor priemernú rýchlosť okolo 60 kilometrov za hodinu (km/h), v nárazoch 85 až 95 km/h. “Rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,” podotýkajú meteorológovia.

Výstrahy prvého stupňa platia pre Žilinský, Banskobystrický, Prešovský a Košický kraj. Vietor na danom území môže dosiahnuť priemernú rýchlosť 45 km/h, v nárazoch 65 až 85 km/h. So silnejším vetrom však treba počítať aj na horách. Tam môže vietor v nárazoch dosiahnuť priemernú rýchlosť 70 až 85 km/h, v nárazoch 110 až 135 km/h. “Predpokladaná rýchlosť vetra predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo,” upozorňuje ústav. Na búrky si treba dávať pozor v Nitrianskom, Trenčianskom, Banskobystrickom, Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji. Spojené s nimi môžu byť krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 30 milimetrov (mm).

Výstrahy vydalo aj mesto

Mesto Bratislava upozorňuje na silný nárazový vietor, ktorý môže zasiahnuť popoludní Bratislavu a jej okolie. Obyvateľom neodporúča pohyb v parkoch a lesoch. “Na území Bratislavy sa v stredu očakáva výskyt silného nárazového vetra v najbližších hodinách. Platí druhý stupeň výstrahy,” uviedla samospráva.