Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Slovenský reťazec ohlásil, že zatvorí 300 predajní! Vieme, čo bude ďalej

Populárny obchodný reťaz sťahuje kuchynský výrobok!
Ilustračná foto. Zdroj: TASR/František Iván

BRATISLAVA – Vysoké ceny energií ohrozujú malé podniky i veľké firmy. Energetická kríza zasiahla aj sieť COOP Jednota. Nedávno varovala, že kvôli enormnému nárastu cien energií hrozí koniec stovkám predajní. Zisťovali sme, aký je aktuálny stav.

 

COOP Jednota má najväčší počet predajní na Slovensku, vyše 2000. Zatvárenie by postihlo hlavne prevádzky na perifériách. Teda malé obchody v obciach do 500 obyvateľov. „Prichádza tak najmä k ohrozeniu zásobovania vidieka a k ďalšiemu nárastu potravinových púští na Slovensku,“ upozorňoval na konci októbra Ján Bilinský, predseda predstavenstva COOP Jednoty Slovensko.

Aká je situácia dnes? „K hromadnému zatváraniu predajní určite nedochádza. Našou úlohou v roku 2023 bude udržať prevádzkové jednotky najväčšej slovenskej maloobchodnej siete otvorené pre zákazníkov,“ odpovedala Jana Kuklová, PR manažérka COOP Jednota.

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / František Iván

Zdá sa, že obyvatelia stoviek obcí si nateraz môžu vydýchnuť, budúcnosť je však neistá. „Dôležité bude pre nás i finálne rozhodnutie Vlády ako bude energetickú krízu riešiť v rámci jednotlivých sektorov hospodárstva. Veríme, že v tomto prípade bude aj obchod zahrnutý do podpornej schémy štátu. Zatiaľ však nemáme jasné stanovisko a situácia vo vývoji cien energií je neistá a neprehľadná, preto je veľmi ťažké predikovať budúci vývoj,“ vysvetlila Kuklová. V roku 2022 COOP otvorila 14 nových predajní regionálnych Jednôt, v polovici roka 2023 plánuje otvoriť nový supermarket v hlavnom meste.

Potravinové púšte sa zväčšujú

Rozširovaniu potravinových púští sa však tak či tak zrejme nevyhneme. Na Slovensku je ich vyše 100. Ide najmä o dedinky do 250 obyvateľov, ktorí musia za základným nákupom cestovať desiatky kilometrov. Odborníci totiž očakávajú, že vysoká inflácia zlikviduje ďalšie malé vidiecke obchodíky. Práve tie sú jediným zdrojom potravín v okolí.

Naopak, veľké nadnárodné reťazce pôsobiace na Slovensku rastú. V poslednom období svoje siete rozšírili Tesco, Kaufland či Lidl. Posledný menovaný, z hľadiska tržieb číslo jeden na Slovensku, vo februári plánuje otvorenie troch nových predajní.