Regióny Bratislava Top

SMUTNÁ SPRÁVA Náhle zomrela mladá vnučka SVETOZNÁMEHO slovenského vinára! Ikonické víno pili aj na Titanicu

sviečka, úmrtie
Ilustračné foto. ZDROJ: zoznam.sk

BRATISLAVA – V mladom veku navždy odišla Lucia Palugyayová, známa ako logopedička a pravnučka svetoznámeho prešporského vinára a obchodníka Jakuba Palugyaya. Jeho meno sa aj vďaka nej opäť dostalo na fľašiach na náš vinársky trh. Značka Cheteau Palugyay sa mohla v 19. storočí radiť medzi najlepšie vína sveta.

Smutnú správu oznámila stránka Račanský vinohradnícky chodník, ktorá na Luciu spomína ako na “úžasnú osobu plnú inšpirácie, nápadov a energie”. Lucia profesionálne pôsobila ako logopedička, ktorá sa špecializovala na reč detí v predškolskom veku. Bola autorkou odborných článkov, prednášok a tiež kníh zameraných na tréning správnej výslovnosti. Do povedomia širšej verejnosti sa však dostala aj ako moderátorka obľúbenej relácie Rapotáčik detskej televízie Jojko!

Oceňované víno podávali u cisára aj na Titanicu

Firma Palugyay a synovia z Prešporka patrila v druhej polovici 19. storočia k najznámejším podnikom Rakúsko-Uhorska. Meno Palugyay bolo pojmom nielen v spoločnosti mešťanov Bratislavy a v bližšom regióne, ale vo všetkých kruhoch vtedajšej spoločenskej a vládnej elity. Firma mala na vrchole svojej slávy obchodné zastúpenia po celom svete, píše sa v článku Račaweb.sk, na ktorého príprave spolupracovala aj samotná Lucia.

Lucia na fotografii s dobovou a súčasnou fľašou so značkou Palugyay. Zdroj: FB/Račanský vinohradnícky chodník

Svetoznáma značka vína bola, okrem cisárskych dvorov, pravidelne na nápojových lístkoch reštaurácií zámorských osobných lodí. Podľa dobových správ sa podávalo toto víno aj počas tragickej plavby slávneho Titanicu.

Značkové vína vyvážali aj do Mexika či Spojených štátov amerických. Zároveň získavali ocenenia na medzinárodných výstavách v Terste, Bruseli, Sydney, Paríži, Melbourne či vo Viedni. Vína a značka Chateu Palugyay sa zachovali do dnešných dní, približuje portál Vivasenior.sk.