Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Vysoké Tatry Tatranská Lomnica Starý Smokovec Jasná Top

SMUTNÁ SPRÁVA Zomrel legendárny športovec! TAKTO prežíval posledné minúty svojho života

sviečka, umrtie
Vo 91 rokov zomrel bývalý lyžiar a funkcionár Ladislav Harvan. ZDROJ: TASR

BRATISLAVA – V nedeľu 8. januára vo veku 91 rokov zomrel jeden z najvýznamnejších funkcionárov v histórii slovenského lyžovania a čestný člen Slovenského olympijského a športového výboru Ladislav Harvan.

 

Harvan sa narodil 26. februára 1931 v hájovni pod Kežmarskými žľabmi. Zomrel doma v Novej Lesnej, v blízkosti rodiny. Ako informuje Slovenský olympijsky športový výbor, Ladislav Harvan naposledy vydýchol počas sledovania prenosu 1. kola obrovského slalomu SP žien v Kranjskej Gore. Harvan bol nielen lyžiar, ale aj ústredným rozhodcom a technickým delegátom Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). V športe zanechal stopu aj ako funkcionár a organizátor významných československých, slovenských aj medzinárodných lyžiarskych podujatí. Harvan pôsobil aj ako predseda Slovenského lyžiarskeho zväzu a podpredseda federálneho zväzu (v rokoch 1986 – 1992). Dlhé roky bol riaditeľom pretekov na Veľkej cene Slovenska v zjazdovom lyžovaní vo Vysokých Tatrách, ktoré boli viackrát súčasťou seriálu Svetového pohára a ich 20. ročník v roku 1974 sa jazdil ako finále Svetového pohára mužov i žien. 

“Každý rok sa uchádzalo niekoľko významných lyžiarskych stredísk, a tak naozaj nebolo ľahké získať ho. Ťažšie bolo zorganizovať ho a potom zabezpečiť bezchybný priebeh. Museli sme napríklad vyviezť vrtuľníkom na Skalnaté Pleso kabíny pre komentátorov, vybudovať ich stanovištia, dopraviť tam desiatky technikov, rozhodcov, delegátov, oficiálnych hostí, a samozrejme, pretekárov. Tiež pripraviť dôstojné odovzdávanie krištáľových glóbusov,” citovala Harvana webstránka olympic.sk z knihy “Ako to bolo”.

 

Vo 91 rokov zomrel bývalý lyžiar a funkcionár Ladislav Harvan. ZDROJ: SOŠV

“Srdcovou záležitosťou Ladislava Harvana bola viac než polstoročie Veľká cena Slovenska v zjazdovom lyžovaní, na ktorej bol 26 rokov riaditeľom pretekov. Bol jedným z hlavných tvorcov najslávnejšej éry tohto podujatia, keď v rokoch 1969 – 1986 zavítali najlepší svetoví zjazdári, respektíve zjazdárky na Hrebienok a Skalnaté Pleso dovedna päťkrát, pričom v roku 1974 v našich veľhorách vyvrcholil celý seriál Svetového pohára finálovými pretekmi mužov i žien,” konštatuje Slovenský olympijsky a športový výbor na svoje stránke. Ako zároveň uvádza, Harvan bol generálnym sekretárom IV. zimných Európskych olympijských dní mládeže v roku 1999 vo Vysokých Tatrách, čo bolo vyše dvadsať rokov najvýznamnejšie olympijské podujatie uskutočnené na území Slovenska. Významne sa podieľal na prípravách kandidatúr najprv Vysokých Tatier a potom Popradu-Tatier na usporiadanie zimných olympijských hier na roky 2002, respektíve 2006.