Regióny Bratislava Top

ŠOK pre motoristov! Pripravte sa na VEĽKÉ ZDRAŽOVANIE benzínu a nafty, ceny budú extrémne

Slováci v Maďarsku a Poľsku vo veľkom nakupujú potraviny aj PHM. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Extrémne zdražovanie energií, potravín, služieb, praktický všetkého možného spôsobilo na Slovensku od začiatku roka doslova zemetrasenie, pričom najradikálnejšie idú hore ceny pohonných látok – benzínu a nafty. Podľa aktuálneho vývoja je to ale iba začiatok extrémneho zdražovania, ktoré sa môže zastaviť na cenách, ktoré doposiaľ vnímali slovenskí motoristi iba ako sci-fi a sen.

 

Po začiatku rusko-ukrajinského vojenského konfliktu vo štvrtok 24. februára vyletela cena ropy Brent za barel (159 litrov) cez magickú hranicu 100 dolárov (101,94 USD), pričom cena americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) bola na úrovni 97,50 dolára za barel. Situácia na trhoch sa síce postupne upokojila a ceny o niečo klesli, ale už v pondelok 28.februára ceny ropy prudko vzrástli o vyše 5 dolárov. Cena Brentu opätovne prekročila hranicu 100 USD za barel. Trhy tak zareagovali na prísne sankcie Západu proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu vrátane vylúčenia významných ruských podnikov a bánk z globálneho platobného systému SWIFT. Ale podľa analytikov ceny za ropu pôjdu ďalej prudko hore.

Optimistické odhady sú na úrovni 120 až 125 dolárov za barel, pesimistické predpoklady hovoria až o sume 150 až 160 dolárov za barel. Čo by ceny za liter nafty na Slovensku ešte na jar vyhnali na úroveň 1,8 až 2 EUR za liter a benzín by stál na čerpacích staniciach viac ako 2 EUR. To samozrejme Rusko vyhovuje a vysoké ceny za dodávky ropy nebude určite regulovať. Významným hráčom na trhu tak opäť môže byť Saudská Arábia, podobne ako v roku 2014 po anexii na Kryme, kedy šejkovia zvýšili ťažbu a ceny ropy klesla zo 104 dolárov na 40 dolárov za barel. Otázne je, či a kedy sa k tomu Saudská Arábia odhodlá.

 

Vývoj cien pohonných látok je na Slovensku nepriaznivý. ZDROJ: STATdat.

Vývoj cien na Slovensku je už aj tak neudržateľný a zdražovanie je šialené. Ako uvádza Štatistický úrad SR v januári 2022 v porovnaní s januárom 2021 sa ceny dodávky elektriny a plynu zvýšili o 41,8%. Ceny poľnohospodárskych výrobkov boli v januári 2022 medziročne vyššie o 15,7 %, ceny rastlinných výrobkov vzrástli o 26,9 % a ceny živočíšnych výrobkov o 4,4 %, ceny konzumných slepačích vajec o 8,1 %, ceny surového kravského mlieka o 5,6 %. Ceny stavebných prác porovnaní s januárom 2021 vzrástli o 11,3 % a ceny nehnuteľností určených na bývanie boli vo 4. štvrťroku medziročne vyššie o 10,7 %. Pri existujúcich nehnuteľnostiach to bolo o 10,5 %, pri nových nehnuteľnostiach o 10,9 %.

 

O informácie čo Slovensko môže v najbližších týždňoch očakávať sme preto požiadali aj zástupcov spoločnosti INESS – Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz, po ich vyjadrení budeme článok aktualizovať.