Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ŠOK pre SLOVENSKO! Budú sa RUŠIŤ niektoré okresy a kraje? Ministerstvo zvažuje ich redukciu

Ilustračné. ZDROJ: wikipedia.org

SLOVENSKO – Čakajú nás veľké zmeny? Podľa najnovších informácií je možné, že už čoskoro nebudete spadať do okresu alebo kraja, v ktorom ste dnes. Ministerstvo vnútra totiž už viac ako dva roky pripravuje veľký projekt o zmene regionálnych hraníc.

 

Návrh ministerstva vnútra šokoval celé Slovensko. Uvažujú totiž o tom, že by sa výrazne zredukoval počet krajov a okresov na našom území. V praxi by to znamenalo, že zo súčasných ôsmych krajov by ostali 4+1. Bratislavský kraj, Západoslovenský (s hlavným mestom Nitra), Severoslovenský (hlavné mesto Žilina), Stredoslovenský (hlavné mesto Banská Bystrica) a Východoslovenský (hlavné mesto Košice).

Redukcia by sa dotkla samozrejme aj okresov. Aktuálne máme na Slovensku 79 okresov. Z nich by po novom schválení návrhu ostalo len 46. Ako vysvetľuje portál tvnoviny.sk, ktorý sa odvoláva na maďarský projekt Denníka N Napunk, po novom by vznikli megaokresy Bratislava, Trnava a Košice, ktoré by prakticky pohltili viacero okolitých okresov.

„Pod okres Bratislava by teda po novom patrili aj okresy Senec, Malacky a Pezinok, ako aj časť z okresov Skalica a Dunajská Streda. Trnavský okres by zas zahŕňal aj okresy Galantu, Šaľu a Hlohovec. Košice by pohltili okres Košice okolie a časť okresu Trebišov. Ostatná časť tohto okresu by prešla pod správu Veľkých Kapušian,“ píše portál.

To sa samozrejme týka aj ďalších okresov. Ak by prešiel návrh ministerstva, tak na juhu by sa Nové Zámky pridali ku Komárnu, ale oddelilo by sa Štúrovo ako samostatný okres.  Okresným mestom by prestali byť aj Zlaté Moravce, pričom pod okres Zvolen by spadali Krupina, Detva a Banská Štiavnica. Okres Rimavská Sobota by sa rozrástol o Tornaľu, ktorá by tak vypadla spod správy Revúcej.

Zmeny by nastali aj na západnom Slovensku. Tam by pod Piešťany spadalo Nové Mesto nad Váhom. Na severe by sa zrušili okresy Kysucké Nové Mesto a Bytča v prospech okresu Žilina, či okres Turčianske Teplice, ktorý by sa stal súčasťou martinského okresu. Na východe Slovenska by sa definitívne zrušil okres Sobrance.

Ministerstvo: Je to vo fáze diskusie

Ministerstvo vnútra tvrdí, že na základe Programového vyhlásenie vlády pracuje na územných zmenách od roku 2021.

„Faktom je, že k aktualizácii priestorových modelov bolo potrebné získať údaje zo Sčítania obyvateľov domov a bytov 2021, o dochádzke ľudí za službami, ich reálnom pobyte a ďalších väzbách, ktoré boli dostupné v polovici roka 2022,“ uviedol pre tvnoviny.sk rezort.

Momentálne je príprava vo fáze diskusie so zainteresovanými organizáciami.

„Proces sa aktuálne nachádza vo fáze, kedy sme získali prvotné neoficiálne stanoviská od zúčastnených zástupcov záujmových združení samospráv. Oficiálne by sa k tomu mali vyjadriť orgány záujmových združení samospráv v najbližších mesiacoch,“ dodalo ministerstvo.