Kategórie Bratislava

ŠOKUJÚCA AGRESIVITA: Lesníkom sa za robotu VYHRÁŽALI SMRŤOU a LIKVIDÁCIOU rodín

Lesníkom sa za robotu vyhrážali likvidáciou rodiny a smrťou. ZDROJ: TASR

BRATISLAVA – Toto samozvaní ochrancovia prírody poriadne prehnali. Pri výrube suchých, ale aj iných stromov, ktoré bránili rastu tým perspektívnejším, agresívne zaútočili na lesníkov. Pracovníkov nielen verbálne napadli, ale poškodili im aj vozidlá, či dokonca hrozili likvidáciou ich rodiny.

 

V lokalite Kráľová hora nad bratislavskými Dlhými Dlhými Dielmi odstraňovali v posledných dňoch pracovníci Lesov Slovenskej republiky viaceré suché dreviny. Medzi tie patrili najmä stromy, ktoré bránili rastu zdravým perspektívnym dubom. Účelom lesníkov bolo najmä vytvorenie priestoru pre rast korún dubov a tým zvýšenie ich stability do budúcnosti. Stromy označené na výrub boli podľa hovorkyne Lesov Slovenskej republiky Maríny Debnárovej starostlivo vybrané lesným hospodárom.

Skupina občanov si však zobrala tento výrub až príliš osobne a možno nepoznala všetky dôvody pre ktoré bolo nutné ho vykonať. Lesníkom nepekným spôsobom strpčila ich prácu. Svojim správaním občania ohrozili seba, ale najmä zásah lesných pracovníkov. Drevorubačov najprv slovne atakovali a poškodili im vozidlá. Neskôr sa im začali vyhrážať likvidáciou rodiny.

Lesníkom sa za robotu vyhrážali likvidáciou rodiny a smrťou. ZDROJ: TASR

Prečo bolo potrebné konkrétne stromy vyrúbať?

Zabezpečenie vyznačenia stromov má podľa hovorkyne Lesov plne v kompetencii odborný lesný hospodár. Ten stromy označil osobne alebo prostredníctvom lesníkov. „Výrub bol vyznačený v zmysle platných právnych noriem na úseku lesného hospodárstva, ochrany prírody, v zmysle platného programu starostlivosti o les ako aj v zmysle Dohody s mestom Bratislava, taktiež odsúhlasené na vonkajšej pochôdzke poslancom Národnej rady Šíblom, ktorý sa vyjadril, že by sa tieto zásahy mohli realizovať do konca tohto roka,“ reagovala na otázky zregiony.sk Marína Debnárová. Prezradila aj skutočnosť, že samozvaní aktivisti znepríjemňujú prácu lesníkov neustále. „Treba informovať aj o jave, kedy niektorí občania drôtenými kefami zmazávajú značky na stromoch čo významne sťažuje hľadanie vyznačených stromov. Dá sa to však zistiť pri podrobnejšom pohľade,“ priblížila.

Počet stromov, ktoré mala v pláne správa Lesov odstrániť hovorkyňa priamo neuviedla. Rozhodujúce však podľa nej je, že zásah bol zameraný prednostne na suché poškodené a ohrozujúce stromy. Ubezpečila, že výruby sú vždy plánované tak, aby pri výbere jednotlivých stromov, nevznikla ich odstránením holina v poraste.

Lesníkom sa za robotu vyhrážali likvidáciou rodiny a smrťou. ZDROJ: TASR

Protestovali návštevníci lesa, ale aj bežci

Hovorkyňa Lesov presnú totožnosť páchateľov, ktorí útočili na lesníkov nekomunikovala. Zistili sme však, že útočiť mali viacerí návštevníci lesov a bežci. „Títo ľudia porušili § 31, ods. 1, písm. f) zákona 326/2005 Z.z. v znení neskorších predpisov o lesoch tým, že vstupovali do lesných porastov na miestach, kde sa vykonával výrub stromov, čím znemožňovali výkon prác a ohrozovali seba, ako aj pracovníkov vykonávajúcich výrub,“ objasnila Debnárová.

Pracovníkov, ktorí si v lese vykonávali svoju prácu agresívni „ochrancovia“ prírody najprv slovne atakovali. Neznámy páchateľ mal podľa našich informácií odmontovať EVČ z vozidla lesníkov. Značky sa po ich ukradnutí rozhodol zahodiť do lesa a skryť pod lístím. „Taktiež im napchal do výfuku hlinu a trávu,“ prezradila hovorkyňa. Ďalší zo skupiny „aktivistov“ ukradol podľa slov Debnárovej z lesa infotabuľu v hodnote 129,90 € a stierače z motorového vozidla lesníka v hodnote cca 25 €. Za krádež tabule podali na neznámeho páchateľa trestné oznámenie.

Dvaja bežci vo veku 35 – 40 rokov sa znížili až k takému chovaniu, že sa jednému z pracovníkov vyhrážali, že zabije jeho alebo členov jeho rodiny, ak neprestane vykonávať zásahy. „Demonštranti“ pri svojom vyčíňaní vôbec nebrali do úvahy fakt, že priemerný strom v tejto lokalite má váhu približne jednu tonu. To by pri páde takéhoto stromu na jedného z búriacich sa občanov mohlo mať fatálne následky.

Lesníkom sa za robotu vyhrážali likvidáciou rodiny a smrťou. ZDROJ: TASR

Lesníkov považujú za ničiteľov lesa

Príčinu útokov na lesníkov vidí vedenie Lesov Slovenskej republiky v šírení dezinformácií o drancovaní lesov médiami ako aj niektorými hlavnými predstaviteľmi štátu a mimovládnymi organizáciami. Lesníci sú potom často vykresľovaní ako ničitelia lesa, čo je podľa Debnárovej absolútne zavádzajúce. „Taktiež vidíme príčinu v celkovej klíme na Slovensku a silnej polarizácii spoločnosti nielen v pohľade na les, ale aj v množstve iných tém, pričom táto zlá klíma má za následok už aj trestnoprávne konanie časti obyvateľov Slovenska, čo koniec koncov vidíme každý deň v správach,“ doplnila na záver hovorkyňa Lesov Slovenskej republiky.