Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Vysoké Tatry Tatranská Lomnica Starý Smokovec Jasná Top

ŠOKUJÚCE ČÍSLA: Na Slovensku bolo v uplynulej sezóne o milión menej lyžiarov

Na Slovensku bolo v uplynulej sezóne o milión menej lyžiarov. ZDROJ: TASR

BRATISLAVA – Na slovenských zjazdovkách bolo počas tejto zimy o milión lyžiarskych návštev menej v porovnaní s obdobím pred pandémiou. Negatívnu bilanciu spôsobilo najmä to, že neprišli návštevníci zo zahraničia.

 

O prepade lyžiarskej sezóny informoval  výkonný riaditeľ záujmového združenia prevádzkovateľov lanoviek a lyžiarskych vlekov Lavex Bohuš Hlavatý, ktorý zároveň konkretizoval, že chýbali najmä lyžiari z Česka či Poľska, a to predovšetkým z dôvodu obmedzení v ubytovaní a gastronómii. Slovensko má približne stovku lyžiarskych areálov a v rokoch pred pandémiou v nich dokázali obslúžiť skoro päť miliónov lyžiarskych návštevníkov. Počas predchádzajúcich sezón bolo na zjazdovkách približne 75 percent domácich lyžiarov a 25 percent zahraničných. “V lyžiarskych strediskách túto zimu neboli ani Slováci, ktorí odišli lyžovať do Poľska, kde neboli nastavené také tvrdé pravidlá. Výsledkom slovenských obmedzení je, že táto zimná sezóna bola v Poľsku najlepšia v histórii. Dokonca aj v Česku dosiahli 97 percent tržieb z najlepších sezón. Na Slovensku sme s výpadkom skoro 20 percent úplne najhorší v regióne,” uviedol Hlavatý.

Ako zhodnotil, zlá zimná sezóna ovplyvní situáciu v horských regiónoch aj do budúcnosti. “Chýbajúce návštevy vygenerovali stratu na tržbách priamo strediskám viac ako desať miliónov eur a stratu naviazanému cestovnému ruchu takmer 70 miliónov eur,” vyčíslil. Hlavatý skonštatoval, že existujú možnosti, aby o prácu neprišli desiatky tisíc ľudí v regiónoch a aby prírodné danosti Slovenska boli plne využité. Podľa neho by v prvom rade vláda SR mala splniť sľub, ktorý dala podnikateľom v gastronómii, a znížiť DPH v tomto sektore na polovicu. “Pomôže tiež, ak obnovená Slovakia Travel prejde od všeobecnej kampani propagujúcej Slovensko a výrazne zintenzívni najmä produktové kampane v okolitých krajinách pred nasledujúcou zimou,” povedal Hlavatý.

 

Na Slovensku bolo v uplynulej sezóne o milión menej lyžiarov. ZDROJ: TASR

Martin Petro z odboru komunikácie Ministerstva dopravy a výstavby uviedol, že zástupcovia rezortu sa zúčastnili na stretnutí pracovnej skupiny na pôde Ministerstva financií, kde podnikatelia v sektore prezentovali nielen potrebu zníženia DPH, ale aj pozitívne efekty, ktoré by to prinieslo. “Túto myšlienku podporujeme, keďže to sektoru jednoznačne pomôže, ale v rámci koalície sme ešte ďaleko od dohody. Veríme, že čoskoro sa rokovania o tejto téme obnovia, aj v nadväznosti na daňovo-odvodovú reformu, ktorú minulý rok predstavilo ministerstvo financií,” skonštatoval Petro s tým, že okrem prípadného zníženia DPH sa zaoberajú aj inými spôsobmi, ako stimulovať cestovný ruch. Pripomenul však, že prípadné rozhodnutie o znížení DPH nie je v kompetencii ministerstva dopravy.