Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ŠOKUJÚCE INFORMÁCIE KLIMATOLÓGOV: Na Slovensku je mimoriadne sucho, pôde chýba extrémne veľa vody

Klimatické podmienky na Slovensku sú najmä v posledných mesiacoch alarmujúce.

BRATISLAVA – Takmer žiadna zima, extrémne sucho, minimum zrážok, teplotne nadpriemerné počasie. Klimatické podmienky na Slovensku sú najmä v posledných mesiacoch alarmujúce. Podľa klimatológov je u nás od začiatku marca silné sucho.

 

Podmienky na Slovensku sa radikálne menia a stredoeurópsky región sa už podobá južnej Európe. Ako informuje imeteo.sk silné sucho nezahnali ani búrky v posledných dňoch. Keďže aktuálne zažívame sériu extrémne horúcich dní, počkať si musíme na výdatnú vlahu. “Veľmi silné sucho je však u nás v posledných rokoch stále častejšie. Nie však na celom území, ale na konkrétnych miestach. Príčinou takéhoto už aj pravidelného sucha je najmä zvýšenie priemernej teploty asi o dva stupne Celzia pri nezvyšujúcich sa úhrnoch zrážok. Len zvýšenie teploty o 1 °C znamená zvýšenie nároku na vlahu o 10 %,” konštatuje imeteo.sk. Alarmujúce sú údaju Slovenského hydrometeorologického ústavu, ktorého zrážkomerné stanice namerali v období od 1. do 15. júna na Slovensku asi 32 milimetrov zrážok, čo je 35 % z dlhodobého priemeru z obdobia 1901 až 2000 za celý jún.

 

Varovanie klimatológov. Od začiatku marca je u nás silné sucho. Zdroj: imeteo.sk

Podľa klimatológov za obdobie od septembra minulého roka do mája tohto roka každému metru štvorcovému územia Slovenska chýbalo viac ako 135 litrov vody zo zrážok. “Zrážky sú ale u nás rozložené nerovnomerne. Ak si zoberieme posledné týždne, výrazne viac vlahy má západ Slovenska ako ostatné časti. Aktuálne máme sucho na severovýchode územia a na Spiši. Ak ide o pôdne sucho situácia je najhoršia vo východnej polovici krajiny. Výnimočné až extrémne sucho je na šiestich percentách krajiny. Aj napriek búrkam v posledných dňoch naďalej pretrváva pôdne sucho v hlbšej vrstve pôdy, teda od 40 až 100 centimetrov, aj na Záhorskej a Podunajskej nížine. Je to spôsobené tým, že u nás klesá podiel trvalých zrážok a stúpa podiel krátkodobých lejakov (hlavne pri búrkach). Spadne pri nich síce viac vody, ale nedokážu tak výdatne zavlažiť pôdu,” dodáva imeteo.sk