Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ŠOKUJÚCE údaje Štatistického úradu: Inflácia rastie nekontrolovateľným tempom, zdražovanie je extrémne

Infláciu v máji výdatne podporovali ceny potravín. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Extrémne a masívne zdražovanie na Slovensku pokračuje. Ceny rastú vo všetkom. V energiách, pohonných látkach, potravinách, v službách, v nákladoch na bývanie. Ekonomická situácia Slovákov sa rapídne zhoršuje a to je pred nami leto, dovolenky a prázdniny, kedy sa život Slovákov zjednodušuje a prispôsobuje priaznivejším životným podmienkam. 

 

Je šokujúce aká vysoká je na Slovensku inflácia, ktorá medziročne rástla tretí mesiac za sebou dvojciferným tempom a je najvyššia od júna 2000. Ako informuje Štatistický úrad naďalej stúpajú najmä ceny potravín, pohonných hmôt a energií. Výrazne sme si museli priplatiť už aj v reštauráciách a kaviarňach, za ubytovacie služby a najnovšie aj za odevy a obuv. „Medzimesačný rast cien v máji dosiahol 1,6 % a približne takýmto tempom rastú ceny v tomto roku z mesiaca na mesiac (priemerná medzimesačná inflácia za prvých 5 mesiacov tohto roka je 1,7 %). Inflácia medziročne rástla už šestnásty mesiac za sebou, kým jej hodnota v januári bola na úrovni 8,4 %, v máji sa dostala na nové 22-ročné maximum – 12,6  %,“ zdôrazňuje Štatistický úrad.

 

Zdražovanie, nárast cien energií, pohonných hmôt aj potravín je na Slovensku v roku 2022 enormný. Zdroj: Štatistický úrad

V máji 2022 sa v porovnaní s aprílom 2022 medzimesačne narástli najmä ceny potravín – o 3,8 %. Rast cien bol najmarkantnejší u troch najviac kupovaných položiek v potravinovom košíku zákazníkov: mäsa o 4,6 %, mlieka, syrov a vajec o 4,1 %, chleba a obilnín o 3,8 %. Najviac ale rástli ceny olejov a tukov o 10,4 % (z toho maslo o 10,2 %, olej o 14,5 %). Klesli len ceny zeleniny o 0,7 %. “Zmierňovanie rastu cien však bude najskôr len veľmi pozvoľné, keď ceny budú stále nahor tlačiť vyššie ceny energií, potravín i ich sekundárne efekty prelievajúce sa do dopytovej inflácie. Inflácia by tak mala zotrvať na úrovni nad 11 % až do konca tohto roka. Na podobnej úrovni by sa pritom rast cien mal udržať aj v budúcom roku,” povedal Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

V odbore bývanie a energie medzimesačne vzrástlo najmä imputované nájomné (zohľadňuje náklady na vlastné bývanie) o 2,6 % a údržba a opravy obydlia o 2,2 %. Z energií sa výraznejšie navyšovali len ceny za pevné palivá o 1,9 %. V doprave sa na zvýšení inflácie podieľali hlavne vyššie ceny pohonných hmôt o 4,5 %. Vzrástli tiež ceny v reštauráciách a kaviarňach o 2,2 % a ubytovacie služby o 1,9 %. “Aktuálne sa prikláňame k názoru, že tohtoročná inflácia bude pomerne vysoká, odhadujeme ju nad 10 %. Slováci si tak určite aj v nasledujúcich mesiacoch budú priplácať oproti vlaňajšku za potraviny, pohonné látky, energie, ale aj za stavebné materiály. V žiadnej oblasti inflácie v najbližšom období neočakávame pokles cien oproti minulému roku,” poznamenala Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.

 

Zdražovanie, nárast cien energií, pohonných hmôt aj potravín je na Slovensku v roku 2022 enormný. Zdroj: Štatistický úrad

Jana Glasová, analytička 365.bank očakáva, že inflácia na Slovensku v letných mesiacoch prekročí hranicu 13, resp. 14 %. “Zároveň predpokladáme, že priemerná inflácia za celý tento rok sa bude približovať k úrovni 10 %. Drahé potraviny nás budú trápiť celý tento rok a ich zdražovanie bude ešte naberať na sile,” doplnila Glasová. Zvýšenie cien sme zaznamenali aj pri váhovo menej zastúpených položkách ako telekomunikačné služby,  odievanie a obuv a tiež potreby a zariadenia na rekreáciu a do záhrady. Aj preto miera inflácie vzrástla v máji 2022 na 12,6 %. Rast cien bol zaznamenaný vo všetkých 12 sledovaných odboroch. „Ceny potravín boli medziročne drahšie až o 16,6 . Najviac infláciu ovplyvnili rastúce ceny mäsa o 16,5 %, chleba a obilnín o 18,8 % a mlieka, syrov a vajec o 17,4 %.  Naďalej  rástli ceny olejov a tukov o 40,1 % a výrazne sme si museli priplatiť aj pri nákupe zeleniny ktorá nás stála o 19,6 % viac ako pred rokom,“ informuje Štatistický úrad.

Najvyšší podiel vo výdavkoch slovenských domácností predstavujú náklady na bývanie, pričom ich rast bol v máji medziročne na úrovni 15,6 %. Stále sme si priplácali aj za pohonné hmoty, tie sa medziročne zvýšili o 36,8 %, ako aj za reštauračné a kaviarenské služby o 13,5 % a ubytovacie služby o 8,3 %. V súhrne za päť mesiacov roku 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 10,4 % (za domácnosti zamestnancov a za nízkopríjmové domácnosti zhodne o 10,4 %, za domácnosti dôchodcov o 11,3 %).