Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ŠOKUJÚCE ZISTENIA: Pacientovi v bratislavskej nemocnici VYOPEROVALI NESPRÁVNE OKO!

V bratislavskej Nemocnici Ružinov vyoperovali pacientovi nesprávne oko. Ilustračné foto. ZDROJ: TASR

BRATISLAVA – V bratislavskej Nemocnici Ružinov vyoperovali pacientovi nesprávne oko. V dôsledku toho prišiel o obe oči. Lekárka, ktorá operáciu viedla, už s pacientmi nepracuje. V nemocnici prijali viaceré opatrenia. K prípadu dostal podnet aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Podobný incident doteraz v nemocnici nezaznamenali. 

 

“Nemocnica poskytla pacientovi a jeho rodine plnú súčinnosť pri zmiernení následkov, a to zdravotníckeho, psychologického aj sociálneho charakteru. Veľmi citlivo vnímame túto tragickú udalosť, samozrejme, s dotknutými komunikujeme a budeme nápomocní vo všetkých smeroch,” reagovala Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava, pod ktorú zariadenie patrí. Vzniknutej situácie im je podľa jej slov nesmierne ľúto. Potvrdila, že lekárka už prácu pri lôžku pacienta ani na ambulancii a operačných sálach oftalmologickej kliniky nevykonáva. Podľa informácii operáciu viedla uznávaná oftalmologická autorita. Nemocnica po incidente preškolila personál očnej kliniky v predoperačnej príprave. “Na operačnej sále sa dôsledne vykonáva manažment protokol bezpečnej operácie s následným dodržovaním pravidiel pooperačnej starostlivosti,” dodala hovorkyňa.

 

V bratislavskej Nemocnici Ružinov vyoperovali pacientovi nesprávne oko. Zdroj: TASR / Štefan Puškáš

Vytvorila sa podľa nej tiež pracovná skupina a do protokolu, tzv. checklistu, sa zapracovali nové poznatky. Bližšie informácie vzhľadom k prebiehajúcemu šetreniu a citlivosti prípadu nemocnica neposkytla. Ministerstvo zdravotníctva ho nekomentovalo. “Podnetom sa zaoberá Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, v ktorého kompetencii je preverovanie, či bola poskytnutá zdravotná starostlivosť správne. Kým nebudú k dispozícii závery, ministerstvo zdravotníctva sa nebude k prípadu vyjadrovať,” skonštatoval rezort.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou potvrdil, že k prípadu dostal podnet. Ozrejmil, že v rámci výkonu dohľadu sa posudzuje postup nemocnice a nie konkrétneho zdravotníckeho pracovníka. Na jeho ukončenie má deväť mesiacov, lehota sa môže maximálne o tri mesiace predĺžiť.

V prípade zistenia pochybenia pri poskytnutí zdravotnej starostlivosti môže úrad uložiť povinnosť prijať opatrenia na odstránenie nedostatkov. Môže tiež poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti uložiť pokutu, prípadne zákaz výkonu zdravotníckeho povolania najviac na jeden rok. “Ak poskytovateľom zdravotnej starostlivosti je právnická osoba, zákaz výkonu zdravotníckeho povolania môže uložiť jej odbornému zástupcovi,” priblížil. Bratislavská polícia preverí okolnosti prípadu, pri ktorom pacientovi vyoperovali nesprávne oko. Potvrdil bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff. V dôsledku chyby prišiel pacient o obe oči, incident sa odohral v bratislavskej nemocnici Ružinov. Lekárka, ktorá operáciu viedla, už s pacientmi nepracuje. V nemocnici prijali viaceré opatrenia. K prípadu dostal podnet aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

 

V bratislavskej Nemocnici Ružinov vyoperovali pacientovi nesprávne oko. Ilustračné foto. Zdroj: archív zoznam.sk

Univerzita Komenského je zhrozená správou o operácii, pri ktorej pacientovi vyoperovali nesprávne oko. Stanovisko poskytla hovorkyňa Lenka Miller. Lekárka, ktorá mala operáciu viesť, vyučovala aj na lekárskej fakulte univerzity. “Univerzita Komenského je zhrozená správou, podľa ktorej došlo v dôsledku chyby v zdravotníckom zariadení k nenávratnému poškodeniu zraku pacienta. Dekan Lekárskej fakulty Juraj Šteňo si k predmetnej veci vyžiadal všetky relevantné stanoviská kompetentných osôb a po oboznámení sa s celou udalosťou a súvislosťami zaujme Lekárska fakulta stanovisko,” uviedla hovorkyňa. Incident, v dôsledku ktorého prišiel pacient o obe oči, sa odohral v bratislavskej nemocnici Ružinov.