Regióny Bratislava Top

MRAZIVÁ SPOVEĎ HASIČA: Zásah nad ránom bol len pre silné povahy!

BRATISLAVA – Dnes ráno sa odohral obrovský výbuch v Ružinove, ktorý spôsobil strašnú tragédiu. Zoznam.sk prináša autentickú spoveď jedného z dobrovoľných hasičov, ktorí na mieste zasahovali.

 

Mestský poslanec za časť Prievoz a taktiež šéf dobrovoľných hasičov Nikolaj Gecevsky pre zoznam.sk prezradil šokujúce detaily hrôzostrašného incidentu z Ružovej doliny 9. Kde dnes ráno došlo zatiaľ z neobjasnených príčin k rozsiahlemu požiaru a následnej explózii. Nikolaja zobudil tesne po štvrtej hodine ráno nepríjemný telefonát, ihneď zalarmoval svojich kolegov. „My tým, že sme dobrovoľný hasičský zbor, tak nás volajú až v druhej línii lebo v prvom rade prichádza Hasičský a záchranný zbor. Oni majú výjazd do minúty, my do desiatich minút, takže tam ten prvotný okamih je mimoriadne dôležitý,“ objasňuje s tým, že profesionálni hasiči si dobrovoľných privolali na pomoc. Na mieste dokopy zasahovalo podľa jeho odhadu približne 25 hasičov.

 

Ako prvý na tragédiu upozornil starosta Ružinova.
zdroj: fb Martin Chren – starosta Ružinova

Dobrovoľný hasič ďalej prezradil presné udalosti, ktoré sa odohrali krátko po sebe: „Boli tam potvrdené dva výbuchy v tesnej blízkosti za sebou. S najväčšou pravdepodobnosťou najprv horelo, až potom prišli explózie,“ ozrejmil okolnosti. Neuveriteľné je, že podľa jeho slov sa tam plamene rozmáhali už pol až trištvrte hodinu a potom až nasledoval výbuch, vďaka čomu niekto upovedomil hasičov. Nikolaj si to vysvetľuje tým, že byty okolo neboli obývané: „Respektíve sú tam podnájomníci, ale nikto z nich tam v tom čase nebol. Tak v princípe preto až potom výbuchu niekto volal,“ pokračoval s tým, že prvotný požiar nikto nespozoroval. Požiar hasiči uhasili pomerne rýchlo, v priebehu trištvrte hodiny, takže od 5 hodiny rannej ho už iba monitorovali.

Galéria
Príčin vzniku požiaru mohlo byť podľa hasičov mnoho. zdroj: fb Martin Chren – starosta Ružinova
Masívna explózia otriasla Ružinovom. zdroj: fb Martin Chren – starosta Ružinova
navigate_before
navigate_next

Výbuch zničil viacero bytov

Neobývateľný je byt v ktorom zahynula žena a taktiež byty v jeho tesnej blízkosti. „Vedľajší byt, ale aj byt nad ním a pod ním sú zničené,“ priblížil hasič. „Momentálne sú obyvatelia bez elektriny, vody, plynu, muselo sa to všetko odstaviť,“ povedal s tým, že v dome musí byť vykonaná revízna správa. Celá bytovka je vytopená po hasení plameňov. „Čo sa týka kúrenia, my sme odstavili celú jednu stupačku kvôli poškodenému vedeniu,“ dodáva s tým, že dom je momentálne neobývateľný.

MASÍVNA EXPLÓZIA otriasla Ružinovom: hasiči v byte našli ĽUDSKÉ POZOSTATKY

Prečo k výbuchu došlo?

Podľa Nikolaja v bytovom dome plyn je, avšak v konkrétnom byte, kde o život prišla 59-ročná žena, plyn dotiahnutý nebol. Čo teda požiar a následný výbuch spôsobilo? „Zisťovatelia stále skúmajú príčiny požiaru,“ prezradil s tým, že v byte našli množstvo cigaretových ohorkov.

Hasiči našli roztrhané telo

„Telo bolo v takom stave, že nebolo identifikovateľné, preto pôjde na pitvu s tým, že sa predpokladá, že ide o pani, ktorej našli aj doklady,“ skonštatoval Gecevsky s tým, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o 59-ročnú ženu, ktorá v byte žila. Bratislavská polícia uviedla, že v nedeľu krátko po 04:30 na linke 158 prijali oznámenie o požiari bytu na ulici Ružová dolina. “Na miesto sa dostavili všetky potrebné zložky. Bola vykonaná aj evakuácia obyvateľov bytovky,” priblížila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Veronika Martiniaková. Polícia zároveň potvrdila, že bolo nájdené telo bez známok života. “V tejto veci bolo začaté trestne stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia,” spresnila hovorkyňa.