Regióny Bratislava Ružinov Top

Starosta Ružinova môže pozývať k voľbám cez SMS aj počas moratória

BRATISLAVA/RUŽINOV- Ružinov experimentuje s informačnou službou pre svojich obyvateľov. Prostredníctvom SMS ich od konca augusta chce informovať o odstávke vody, či elektriny, alebo o zasadnutí miestneho zastupiteľstva, či o kultúrnych a športových podujatiach v okolí. V predvolebnom období ale táto služba nadobúda úplne iný kontext.

 

Takzvaný “SMS rozhlas” spustila Mestská časť Bratislava-Ružinov na konci augusta 2018 v spolupráci so spoločnosťou Market Locator. Iniciačnú a pozývaciu SMS správu, ktorá slúžila najmä na registráciu do databázy, vtedy dostalo približne 40 tisíc Ružinovčanov, ktorí dali svojim mobilným operátorom súhlas na zasielanie informačných správ. Podľa našich informácií ale išlo o len o časť všetkých správ, ktoré Ružinov mal k dispozícii na iniciačnú časť kampane. Spolu ich mal mať k dispozícii niečo vyše 70 tisíc.

“Komunálne SMSky môžu využívať všetci obyvatelia našej mestskej časti, ktorí majú záujem dostávať aktuálne informácie o dianí v Ružinove” tvrdil pri rozbehu projektu starosta Dušan Pekár. Pravda je ale taká, že pri posielaní SMS sa dajú nastaviť rôzne výberové filtre, komu má vlastne informácia prísť. Napríklad informáciu o tom, že sa ku Dňu seniorov v DK Ružinov koná prednáška s tombolou, nedostali všetci obyvatelia. A to dokonca ani tí, ktorí sú prihlásení k odberu všetkých informácií cez SMS Rozhlas. Dostali ju len občania seniorského veku. Odosielateľom má byť podľa textu smsky MČ Ružinov, podpísaný je ale aj starosta Dušan Pekár.

SMS cielená na seniorov, Zdroj: redakcia

Tento týždeň sa zmenil podobným spôsobom aj formát takejto informačnej SMS. K pôvodnému SMSRozhlasu Ružinova je v informácii najnovšie pripojený podpis “starosta Ružinova Dušan Pekár”. Prečo sa tak mestská časť Ružinov rozhodla, či to považuje za vhodný postup v predvolebnom období, alebo že či podľa ich názoru nejde o možné porušenie volebného zákona, sme sa do uzávierky nedozvedeli ani od hovorkyne mestskej časti ani od samotného starostu Pekára.

Galéria
Pôvodný text ružinovského SMS rozhlasu, ktorý má slúžiť ako informačný zdroj, Zdroj: redakcia
Ružinovský “SMS rozhlas” s upraveným textom mesiac pred voľbami, Zdroj: redakcia
navigate_before
navigate_next

 

Volebnou kampaňou sa totiž podľa zákona číslo 181/2014 rozumie akákoľvek činnosť kandidáta alebo strany, za ktorú sa obvykle platí úhrada a ktorá smeruje k propagácii ich činnosti.

U prevádzkovateľa služby, spoločnosti Market Locator, sme zisťovali podrobnosti. Okrem iného sme sa dozvedeli, že je možné, aby bola odoslaná SMS s podpisom starostu dokonca aj počas volebného moratória. SMS ktorá bude napríklad vo formáte pozvánky k voľbám, s informáciou kde je najbližšia volebná miestnosť, by nemusela byť totiž operátormi považovaná za volebnú kampaň. Vďaka geolokácii a sofistikovanému cieleniu to dokáže služba Market Locatoru zabezpečiť. Pri reklamných správach je počet obmedzený na jednu SMS za 2 týždne. V prípade vytvorených zoznamov samotným zadávateľom a “informačných” SMS je počet ohraničený len objemom finančných prostriedkov, ktoré chce zadávateľ na SMSkovanie obetovať. Celkový počet, ako aj suma, ktorú doteraz mestská časť Ružinova za SMS zaplatila nie je známa.

Nie je tak vylúčené, že sa starosta Pekár z rozpočtu mestskej časti pripomína občanom Ružinova aj pod pláštikom SMSRozhlasu.

Komunálne voľby sa budú konať 10.novembra 2018.