Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Starým PANELÁKOM hrozí ZBÚRANIE! Na čo sa majú ľudia pripraviť?

Ilustračná foto. Zdroj: Jochanan

BRATISLAVA – V poslednej dobe sa často rozpráva o tom, že staršie paneláky strácajú podľa realitných maklérov na hodnote. Teraz im však dokonca reálne hrozí úplné zbúranie. 

 

Niektoré staršie paneláky boli postavené pred 50 či 60 rokmi. Ich životnosť sa preto čoskoro blíži ku koncu. Aj napriek tomu, že mnohé z nich boli rekonštruované, kozmetické opravy sú podľa odborníkov len dočasným riešením.

„Aj keď sa bytovka obnoví. Nie je to navždy,“ uviedol pre TV Markíza majiteľ realitnej kancelárie Marián Tóbisz.

Pri rekonštrukcii prejde panelák iba základnou povrchovou úpravou. Výmena strechy, rozvodov či zateplenie síce predĺžia životnosť budovy, ale nie o veľa. Nanajvýš o 20 rokov. Potom môže prísť k najhoršiemu.

A dôležité taktiež je, že panelákové byty nie sú tak kvalitné ako napríklad tie tehlové. Panelákové boli totiž prioritne postavené pre ľudí, ktorí prišli do miest za prácou. Preto bolo nutné ich postaviť čo najrýchlejšie, no nie úplne najkvalitnejšie. „Budú sa búrať tie, ktoré sú podľa hygieny nevyhovujúce,“ dodal maklér Zdeno Šustek pre TV Markíza.

​Realitní makléri sa taktiež zhodli na tom, že u väčšiny ľudí , ktorí sa rozhodli kúpiť byt, je dôležitá predovšetkým cena. Nezaujíma ich to, v ktorom roku bola stavba postavená.

„Ľudia sa rozhodovali podľa svojho rozpočtu alebo podľa toho, čo bolo k dispozícii,“ uviedol maklér Mário Glos.

Dobrou správou však je, že ak by ste sa rozhodli zobrať úver aj na starší byt, tak banky zatiaľ pri jeho poskytovaní nepozerajú na vek stavby. Dôležitá je pre nich hodnota nehnuteľnosti a tú staré byty, našťastie, ešte majú.