Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Ste PREZUTÍ? Na Slovensko sa valí SNEHOVÁ vlna! POZOR, na cestách bude MRZNÚŤ: Na TOTO sa pripravte

Ilustračné foto. Zdroj: ŠOPSR, úprava zregionu.sk Pixabay, Freepik

SLOVENSKO – Meteorológovia upozorňujú, že sa už v nadchádzajúcich hodinách ochladí. Sneh môžeme očakávať aj tam, kde sa tento rok ešte snehové vločky nevyskytli. 

 

Podľa portálu imeteo.sk je pred nami pomerne zimný víkend, ktorý prinesie teploty pod hranicou dlhodobého normálu, no aj snehové vločky.

V piatok (17. 11.) treba na viacerých miestach očakávať dážď a prehánky, od stredných polôh, na západe a v Žilinskom kraji k večeru lokálne už od zhruba 500 metrov sneženie.

Ako pre TV NOVINY spresnili meteorológovia, v rámci západného Slovenska ide o vyššie položené miesta v Bratislavskom, Trnavskom a v Nitrianskom kraji. Napríklad okolie bratislavského Kamzíka či pohoria Malé Karpaty a Tribeč.

Vločky však možno očakávať aj v častiach Trenčianskeho kraja. „Pôjde o kopce Považského Inovca, Bielych Karpát a Javorníkov, kde môže spadnúť jeden či dva centimetre snehu,“ ozrejmili meteorológovia.

Snehové zrážky sa objavia aj mimo horských oblastí a začnú ovplyvňovať i dopravu. V noci z piatka na sobotu teploty do rána poklesnú na severe a v horských oblastiach aj pod bod mrazu. Na cestách tak môže byť šmykľavo.

Počas sobotňajšieho rána môže snežiť aj vo výške 400 metrov. Hranica sneženia sa na úrovni okolo 400 m n.m. bude pohybovať počas celého víkendu. Prechodne, najmä v noci na nedeľu, môže hranica sneženia poklesnúť aj nižšie. Neznamená to ale, že sa aj vytvorí snehová pokrývka . Hranica sneženia sa bude zvyšovať až v nedeľu popoludní.

Na výraznejšiu snehovú nádielku si ešte musíme počkať, ale na severe je najvyšší čas na prezutie pneumatík. Najmä na cestách si treba dať veľký pozor.