Regióny Bratislava

Štefan Hamran je definitívne policajným prezidentom! Vo štvrtok ho vymenoval minister vnútra

Štefan Hamran
Policajný prezident Štefan Hamran, Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Štefan Hamran zostáva na čele polície. Minister vnútra Roman Mikulec ho vo štvrtok vymenoval k 1. aprílu za policajného prezidenta. Dosiaľ pôsobil vo funkcii na základe dočasného poverenia. Informovala o tom Michaela Paulenová z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR.

 

„Pána Hamrana som vnímal ako dlhoročného profesionála už vo funkcii veliteľa útvaru osobitného určenia. Má za sebou hmatateľné výsledky nielen doma, ale aj na zahraničnej úrovni. Svoje kvality preukázal aj počas poverenia výkonom dočasne neobsadenej riadiacej funkcie šéfa Policajného zboru,” skonštatoval minister vnútra. Verí, že Hamran bude “odhodlane a vytrvalo” pokračovať aj v progrese začatej reformy Policajného zboru.

Prioritami nového šéfa polície sú podľa ministerstva vnútra reforma Policajného zboru na úrovni prezídia a výrazné personálne posilnenie regionálnych štruktúr. Zamerať sa chce tiež na náležité materiálno-technické zabezpečenia pre policajtov, udržiavanie schopných a spôsobilých profesionálov v systéme, ale aj zvyšovanie nárokov na morálny a odborný kredit všetkých policajtov s dôrazom na riadiace a veliace štruktúry. Rovnako plánuje zvýšiť školiace kapacity stredných odborných policajných škôl so zameraním na základné policajné vzdelanie. V pláne má tiež vytvorenie nového, motivujúceho, atraktívneho a stabilizačného systému platových a ďalších náležitostí policajta.

Kandidáta na policajného prezidenta navrhuje po poslednej novele zákona minister vnútra. Po verejnom vypočutí ho môže vymenovať do funkcie. Zároveň dostal právomoc bez udania dôvodu šéfa polície odvolať.

Miesto policajného prezidenta sa uvoľnilo po odchode Petra Kovaříka, ktorý na vlastnú žiadosť vo funkcii skončil 15. septembra 2021. Koncom septembra minister poveril vedením Hamrana, ktorý v predchádzajúcej voľbe na post šéfa polície neuspel.