STRACH Slovo, ktoré vari najviac skloňujú ľudia v súvislosti s cestou v Bratislave. Teraz spisujú petíciu

BRATISLAVA – Obyvatelia bratislavskej mestskej časti Nové mesto si už povedali dosť a žiadajú o urýchlené riešenie situácie. Na jednej z ulíc sa autá či motorky predbiehajú veľkou rýchlosťou a ľudia majú strach. Spísali dokonca petíciu so žiadosťami.

 

Ľudia upozorňujú na nevyhovujúcu situáciu na Tupého ulici. Strach majú najmä o svoje deti, “cesta bez chodníka je veľmi nebezpečná, pri takej rýchlosti ako vodiči stále jazdia, 30 km/hod zóna je tu maximálne ignorovaná. Keď som videla tie deti zo škôlky ako majú prechádzku a zhora sa rútil domiešavač som skoro infarkt dostala,” poznamenala jedna z obyvateliek. Aj preto na webe Odkazy pre starostu vyzývajú občania starostu, aby aspoň dočasne vyriešil tento problém a na cestu dal spomaľovače.

Situácia na Tupého ulici v bratislavskej mestskej časti Nové mesto je dokonca natoľko vážna, že ľudia spísali petíciu, v ktorej upozorňujú najmä na to, že je nebezpečné cez ňu čo i len prechádzať. Neustále tu ale pribúdajú obytné domy, avšak cestná komunikácia tu vyriešená nie je. “Výstavba obytných domov v tejto štvrti neustále napreduje, počet jej obyvateľov rastie, ale riešenie vyhovujúceho dopravného napojenia sa odkladá,” poznamenávajú autori petície.

Ľudia už nechcú žiť v strachu, a preto žiadajú, “o neodkladnú dostavbu Tupého ulice tak, aby na nej boli splnené podmienky pre bezpečný a dôstojný pohyb všetkých obyvateľov, obzvlášť tých najohrozenejších – chodcov, osôb s detskými kočíkmi a cyklistov.”

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Miroslava Mlynárová

Na ceste totiž chýba aj základné značenia ako napríklad chodníky. “Obojsmerná premávka a absencia chodníka a cyklotrasy znemožňujú bezpečný priechod chodcom a cyklistom, ktorí sú tu na dennej báze vystavovaní riziku ujmy na zdraví a živote,” informujú autori petície.

Chýba aj zastávka MHD

Bežne tu tiež podľa svedkov dochádza ku kolíziám, pretože cesta je príliš úzka. “Nevyhovujúca a úzka cestná komunikácia Tupého ulice nie je v súčasnosti bezpečná ani pre samotnú automobilovú dopravu a dochádza tu k častým zápcham, nebezpečnému vyhýbaniu a kolíznym situáciám, ktorú výrazne zhoršujú nákladné automobily smerujúce k prebiehajúcim stavbám.”

Ako ďalej upozorňujú, rodičia musia svoje deti voziť do školy, pretože tam chýba zastávka MHD, “tento nežiadúci stav bráni aj zavedeniu obsluhy linkou MHD, ktorú táto lokalita nevyhnutne potrebuje. Práve MHD by totiž pomohla odľahčiť dopravu, lebo by napríklad rodičia nemuseli denne voziť svoje deti do a zo škôl.”

Avšak najväčší problém je s autami, ktoré cez ulici uháňajú vysokou rýchlosťou, “Tupého ulica sa nachádza v zóne s maximálnou povolenou rýchlosťou 30 km/h, ktorá sa však nedodržiava a napriek nepriaznivým podmienkam sa tu jazdí rýchlo, autá a motorky sa pretekajú. Tento stav je extrémne nebezpečný, keďže komunikácia z dôvodu absencie chodníka a cyklotrasy slúži súčasne peším, cyklistom, ako aj automobilom.”

Kontaktovali sme preto starostu bratislavskej mestskej časti Nové mesto s otázkami, kedy dôjde k náprave a cestná komunikácia bude pre občanov bezpečná. Na odpovede stále čakáme.

Viac o téme: Bratislava, Nové mesto, problém

Súvisiace články