Regióny Bratislava Kultúra Top

Strata domova a útek do bezpečia inej krajiny. Pálčivá hra Novej scény navádza k porozumeniu v spoločnosti

Zdroj: DNS / Dalibor Krupka

BRATISLAVA – Život bez umenia? To nejde. Napriek tomu, že koronavírus odtrhol Slovákov od divadiel, tie sa snažia zostať v kontakte so svojimi vernými inak. Prostredníctvom rôznych online projektov prinášajú kultúru priamo do obývačiek. Pandémia potrápila aj Novú scénu (DNS). 

 

Keďže Nová scéna svojich divákov fyzicky privítať nemôže, chopila sa možnosti, ktorá pomôže nestratiť s nimi kontakt ani v týchto časoch. Prostredníctvom projektu ministerstva kultúry – Online Živé umenie – už dnes o 20. hodine ponúka nadšencom umenia nevšedný zážitok. Cez online stream odvysiela divadelné predstavenie – Domov, kde je ten tvoj?

,,Z pohodlia svojej obývačky môžete sledovať osudy ľudí, ktorým vojna zobrala všetko – domov, blízkych, bezpečie a ktorí sa snažia nájsť samých seba vo svete, kde platia iné pravidlá. Živé vysielanie môžete sledovať z pohodlia domova na portáli ministerstva kultúry navstevnik.online,” uvádza inštitúcia. Inscenácia prináša tému prisťahovalectva a emigrácie. Súčasťou vysielania bude aj polhodinová beseda režiséra hry Svetozára Sprušanského s pracovníkmi Migračného úradu rezortu vnútra. Počas nej sa dozviete viac o aktuálnych témach spojených s migráciou a prisťahovalectvom.

 

Inscenácia o hľadaní domova. Zdroj: DNS / Dalibor Krupka

V každom z nás

Námetom je strata domova, útek do bezpečia inej krajiny ale aj stret s novou kultúrou, strata kontaktu s blízkymi, priateľmi. Hra chce viesť divákov k zvýšeniu porozumenia, tolerancie a humanizmu v našej spoločnosti – predovšetkým u mladej generácie. ,,Upozorniť ich aj na slovenské historické skúsenosti s faktom vysťahovalectva, s témou odchodu dnešných mladých ľudí za hranice vlasti a ich spätného návratu domov,” dodáva DNS.

Herecký koncert očarí nielen témou, ale aj obsadením. Predstavia sa dvaja mladí herci Dávid Hartl a Michal Candrák. Tí stvárnia hneď niekoľko postáv. ,,Prispôsobia sa novému životu? Dá sa vôbec zabudnúť na svoju krajinu, na svoj domov? Nechajte sa vtiahnuť do príbehov, ktoré prežívajú milióny ľudí na našej planéte a možno im budete bližšie, ako by ste si mysleli,” láka Nová scéna.

 

Hra, v ktorej sa mnohí nájdu. Zdroj: DNS / Dalibor Krupka

Ešte raz

Nejde o prvý projekt, prostredníctvom ktorého sa Divadlo Nová scéna snaží prinášať ľuďom svoju tvorbu aj počas pandémie. Už pred časom spustilo sériu online koncertov pod názvom Malá nočná hudba. Diváci mohli vidieť známe tváre divadla, ako sú Dárius Koči, Lukáš Pišta, Vladislav Plevčík, Michal Candrák, Lenka Machciníková, Pavol Plevčík, Monika Drgáňová, či Petra Dubayová. Nechýbala ani kapela v zložení Ľubomír Dolný, Matúš Ferko, Martin Kapusník, Ján Lau a Peter Zajaček. Počas večera moderátori Dávid Hartl a Patrik Vyskočil odhalili o interpretoch viac, akoby mnohí čakali. Dramaturgia projektu vychádzala priamo z umelcov a ich energie, každý z účinkujúcich si dokonca vyberal pieseň sám. Prvú sériu tohto jedinečného koncertu opäť odvysielajú online a to 28. januára o 20. hodine.

Moderátori počas ďalšej série zase divákom priblížili hviezdu Novej scény – Mirku Gális Partlovú. Nechýbali známe melódie z muzikálu, šansóny, ale aj klasika.

 

Prvá séria konertu bude opäť dostupná. Zdroj: DNS / René Miko

Obmedzený kontakt

Ako sme uviedli, Nová scéna sa zapojila do projektu ministerstva kultúry – Online Živé umenie. Ten umožňuje divadlám vysielať svoje inscenácie online. Diváci sa tak môžu z pohodlia domova tešiť na umelcov, ktorí spríjemnia večer nejednej domácnosti. ,,Dlhodobo vypredané činoherné, operné a tanečné diela, muzikály a aj koncerty klasickej hudby si bez cestovania a za cenu jednej vstupenky pozrie celá rodina,” povedala pred spustením ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). Stačí, ak si vyberú podujatie a kúpia lístok. Aj keď kontakt s umelcami je dôležitý, online prenos predsa len zaručí určitý komfort. Vysielanie je totiž možné na chvíľu zastaviť.

Online Živé umenie spája predstavenia viacerých scén na jednej adrese. Rovnako si diváci môžu na stránke zakúpiť vstupenky.

  • 21. 1. Nová scéna – Domov (Kde je ten tvoj?) (20:00)
  • 22. 1. Štátne divadlo Košice – Malakhov – Nesmrteľnosť tanca (20:00)
  • 23. 1. Štátna opera v Banskej Bystrici – Macbeth (19:00)
  • 24. 1. Slovenské národné divadlo – Polnočná omša (20:00)
  • 25. 1. Štátne divadlo Košice – Borodáč alebo Tri sestry (20:00)
  • 26. 1. Štátna opera v Banskej Bystrici – Gioachino Rossini: Otello (19:00)
  • 27. 1.Tanečné divadlo Ifjú Szivek – Kukučie vajíčko / Kakukktojás (20:00)
  • 28. 1. Nová scéna – Malá nočná hudba (20:00)
  • 29. 1. Slovenské národné divadlo – Fanny a Alexander (20:00)
  • 30. 1. Štátna opera v Banskej Bystrici – Maria Stuarda (19:00)

Februárový program divadiel vám čoskoro prinesieme.

 

SND sprístupní nové spracovanie divadelnej hry Petra Karvaša – Polnočná omša. Zdroj: SND

Mohlo by vás zaujímať: