Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Sucho v hlavnej úlohe. Situácia sa na Slovensku stále zhoršuje. Deficit povrchových aj v podzemných vôd je extrémny

V júni sa hydrologická situácia z pohľadu sucha naďalej zhoršovala. Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo

BRATISLAVA – V júni sa hydrologická situácia v porovnaní s májom z pohľadu sucha naďalej zhoršovala, a to tak v povrchových, ako aj v podzemných vodách. Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informuje na svojom webe.

 

V júni naďalej podľa meteorológov chýbali dlhšie trvajúce plošné zrážky. Lokálne a ojedinele boli intenzívne búrky. V poslednej dekáde mesiaca bola mimoriadna vlna horúčav, priblížili. Slovenský hydrometeorologický ústav ani počas júna nezaznamenal povodeň. “Naopak, prehĺbil sa deficit zrážok a vo väčšine vodomerných staníc prevažovali nízke prietoky,” podotkli odborníci. Búrky sa počas júna vyskytovali najmä v povodiach na severe a západe územia, zrážky preto boli nerovnomerné. “Z pohľadu povodňových situácií zriedkavou výnimkou boli len zrážkovo intenzívnejšie búrky, ktoré priniesli výrazné vzostupy vodných hladín a prípadné prívalové povodne najmä do niektorých menších povodí v závere prvej a v polovici druhej dekády júna,” uviedol Slovenský hydrometeorologický ústav. Klimatická situácia sa v júni nezlepšila, čo malo negatívny dosah aj na zásoby podzemnej vody, poukazuje Slovenský hydrometeorologický ústav. Tvrdí, že naďalej pretrváva klesanie hladiny podzemnej vody a výdatnosti prameňov. Jún hodnotia meteorológovia z hydrologického hľadiska v povrchových vodách ako suchý až extrémne suchý. Z hľadiska podzemnej vody ho zhodnotili ako podpriemerný mesiac.

 

Pred nami je séria veľmi teplých dní. Teploty vystúpia nad +35 °C. ZDROJ: Peter Korček

 “Dlhotrvajúci výrazný zrážkový deficit s prevládajúcim horúcim počasím spôsobili na mnohých, a to aj na pomerne veľkých tokoch zníženie vodných stavov a prietokov. Prvé týždne tohtoročného leta sú poznačené malými vodnosťami vo väčšine našich povodí. Uvedený deficit sa prejavil aj na stave hladín a výdatnosti prameňov,” uviedol Slovenský hydrometeorologický ústav .
Alarmujúca situácia je podľa slov Slovenského hydrometeorologického ústavu napríklad v povodí Ipľa, kde zaznamenáva na väčšine sledovaných vodomerných profilov hodnoty prietokov blížiace sa dlhodobým minimám. Meteorológovia poukázali aj na vyschnutie rieky Bodva. Aktuálny stav povrchových vôd v povodí Bodvy označil Slovenský hydrometeorologický ústav za kritický. Vysvetlil, že na zvrátenie tohto stavu sú potrebné predovšetkým zrážky ako jediný zdroj našich vôd, a to nielen výdatné, ale najmä dlhotrvajúce.