Regióny Bratislava Top

ŠÚKL VARUJE! Z trhu sťahujú tento liek: NEMÁTE ho doma aj vy?

Odborníci sťahujú liek z predaja.
Odborníci sťahujú liek z predaja. (Zdroj: adc.sk, FB/Polícia SR)

BRATISLAVA – Odborníci zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv upozorňujú ľudí na liek, ktorý sťahujú z predaja. Objavili v nej totiž prítomnosť azidovej nečistoty. Nemáte ho doma aj vy?

 

Ide o liek Accuzide. Konkrétne má ísť o šarže, “ACCUZIDE 10, tbl flm 30×10 mg/12,5 mg (blis. PVC/PVDC/Al), kód ŠÚKL: 27549, ACCUZIDE 10, tbl flm 100×10 mg/12,5 mg (blis. PVC/PVDC/Al), kód ŠÚKL: 27551, ACCUZIDE 20, tbl flm 30×20 mg/12,5 mg (blis. PVC/PVDC/Al), kód ŠÚKL: 64788 a ACCUZIDE 20, tbl flm 100×20 mg/12,5 mg (blis. PVC/PVDC/Al), kód ŠÚKL: 64790.”

Tento liek užívajú ľudia, ktorí majú problémy s vysokým krvným tlakom. “Obsahuje kombináciu dvoch liečiv, chinaprilu a hydrochlórtiazidu (HCTZ). Chinapril patrí do skupiny ACE inhibítorov a jeho účinok je založený na potlačení tvorby látok podieľajúcich sa na zvyšovaní krvného tlaku v tele. Hydrochlórtiazid pôsobí močopudne a odvádza z tela nadbytočnú vodu. ACCUZIDE sa používa u pacientov, ktorých krvný tlak nemohol byť dostatočne znížený samotným chinaprilom,” informujú o tom odborníci zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Odborníci sťahujú liek z predaja.
Odborníci sťahujú liek z predaja. (Zdroj: adc.sk)

Predmetné šarže tohto lieku však už nenájdete v žiadnej lekárni, nakoľko v nich objavili prítomnosť azidovej nečistoty v účinnej látke, a to nad povolený limit. Ak ho však už máte doma, podľa zamestnancov Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv vám nehrozí akútne nebezpečenstvo a má ísť o preventívny charakter stiahnutia, aby ochránili bezpečnosť a zdravie pacienta. 

“Pacientom, ktorí lieky užívajú, nehrozí akútne nebezpečenstvo, liečbu neprerušujte. Dostupnosť liečby pre pacientov týmto rozhodnutím ohrozená nie je, na trhu sú dostupné iné alternatívy,” poznamenali na svojom webe. Ďalšiu liečbu by ste však mali konzultovať so svojim ošetrujúcim lekárom.