Regióny Bratislava Top

Svetový gigant ohlásil HROMADNÉ PREPÚŠŤANIE! Vieme, ako to zasiahne veľkú SLOVENSKÚ pobočku

Žena, notebook. Zdroj: pexels.com
IBM plánuje ľudí nahradiť umeleou inteligenciou. Ilustračná foto. Zdroj: pexels.com

BRATISLAVA – Spoločnosť IBM nedávno ohlásila, že plánuje prepustiť tisíce zamestnancov a nahradiť ich umelou inteligenciou. Jedna z popredných svetových IT firiem je významným zamestnávateľov aj na Slovensku. Prídu o prácu dôsledku rýchleho vývoja novej technológie aj Slováci? Odpovedá šéfka slovenskej pobočky.

Masívny nástup umelej inteligencie (AI) vo firmách vyvoláva rôzne reakcie. K prvým spoločnostiam, ktoré priznávajú, že AI nahradí aj ich vlastných zamestnancov, patrí americký technologický gigant IBM.

Firma preruší nábor na pozície, ktoré môže nahradiť umelá inteligencia.  Ako povedal šéf firmy Arvinda Krishnu pre agentúru Bloomberg, AI bude schopná nahradiť až tretinu z existujúcich 26-tisíc pozícií vo firme, ktoré nie sú v priamom kontakte so zákazníkom, ako napríklad personálne oddelenie.

Krishnov plán predstavuje zatiaľ jednu z najrozsiahlejších odpovedí na túto rýchlo sa rozvíjajúcu technológiu. Jednoduchšie úlohy, ako je poskytovanie potvrdení o zamestnaní či presuny zamestnancov medzi jednotlivými oddeleniami, sa zrejme plne zautomatizujú, povedal Krishna.

Nábor skončil aj na Slovensku, ľudí nahrádza chatbot

Umelá inteligencia neobchádza ani bratislavské IBM. S takmer 4-tisíc zamestnancami je najväčším centrom zdieľaných služieb na Slovensku. O tom, o ako významný sektor ide, svedčí to, že po automobilovom a elektrotechnickom priemysle je naším tretím najsilnejším odvetvím.

Jeho riaditeľka Lucia Haászová hovorí, že nových zamestnancov síce stále prijímajú, ale obdobie veľkých náborov sa už skončilo a zameriavajú sa skôr na udržanie aktuálnych zamestnancov. Súvisí to aj s čoraz väčšou automatizáciou, uvádza pre pre Denník N. Ako pokračuje, momentálne z dôvodu automatizácie neplánujú prepúšťať, zároveň však priznáva, že tieto rozhodnutia sa beztak spravidla robia na globálnej úrovni korporácie a nie na Slovensku.

Podľa Haászovej sa firma snaží nahradiť rutinné činnosti. “Umelá inteligencia môže odbúrať činnosti, ktoré neprinášajú hodnotu, napríklad opakujúcu sa, nudnú administratívu,” hovorí Haászová.

Automatizáciu tak firma zapája aj do vlastných procesov. Príkladom je chatbot, ktorý pomocou umelej inteligencie prepája rôzne interné administratívne systémy. “Napríklad keď potrebujem presunúť pracovníkov medzi tímami, nemusím prechádzať mnoho vnútorných systémov tak ako kedysi, dnes to dokážem urobiť pomocou nášho vlastného chatbota,” priblížila Haászová, čím potvrdzuje vyššie citované slová riaditeľa.

Nahradí nás umelá inteligencia?

Vývoj AI je však dnes veľmi rýchly a preto je náročné predpovedať, aký dopad bude mať v nasledujúcich rokoch na naše životy a zamestnanosť. V poslednom čase sme konfrontovaní s nastupujúcou generatívnou umelou inteligenciou (GenAI), ktorá na rozdiel od predchádzajúcich technológií môže nahradiť nielen manuálne či jednoduché kancelárske práce, ale aj profesionálne pracovné miesta, od účtovníkov či analytikov až po všeobecných lekárov, píše v analýze VÚB. Zatiaľ čo niektorí bijú na poplach, iní poukazujú na to, že AI zároveň aj nové pracovné miesta vytvorí a prácu zamestnancov vo väčšine odvetví iba doplní.