Regióny Bratislava Top

TIP ČITATEĽA “Teror” v uliciach Petržalky. Obchádzame exkrementy, zbierame odpadky a počúvame vulgarizmy

Zdroj: tip čitateľa

BRATISLAVA – Obyvatelia Romanovej a Rovniankovej ulice v bratislavskej mestskej časti Petržalka bojujú už dlhodobo za dôstojné podmienky na život. Predzáhradky panelákov sa každý víkend menia na ľudské toalety a smetné koše a trávniky zasa slúžia ako oddychová zóna pre bezdomovcov. Petržalčania sú bezradní a na pomoc od mesta či polície čakajú ako na spásu. Tá však neprichádza. Do redakcie sa ozvala čitateľka, ktorá si zo strachu želá ostať v anonymite. Ako pre Zoznam.sk uviedla, so susedmi sa rozhodla riešiť situáciu na vlastnú päsť. Takýto výsledok však nečakali. 

 

Víkend čo víkend sa ľudia bez domova stretávajú pred bránami Betlehemu Matky Terezy, ktorý pre nich zabezpečuje teplú stravu. Nezištná pomoc však má aj svoju odvrátenú tvár, na ktorú doplácajú samotní obyvatelia Petržalky.

 

,,Zostáva po nich len špina a smrad. Oš*ávajú všetko, opierajú sa o autá, sú drzí ako opice a keď ich človek slušne upozorní, aby sa neválali po autách, poškodia mu ho,” opísala pre Zoznam.sk správanie ľudí bez domova na Rovniankovej ulici Bratislavčanka, ktorá na prípad upozornila. Okrem odpadkov, ktoré už pravidelne obyvatelia panelákov po bezdomovcoch zbierajú, musia znášať aj ľudské exkrementy priamo v predzáhradky svojich panelákov. Bezdomovci si okrem toho po obede doprajú priamo na tráve aj popoludňajšieho ,,šlofíka”. ,,Za panelákom je dvor, kde chodia chrápať na lavičky alebo do brán. Starší syn sa minule bál ísť von, pretože ožratý “bezďák” spal pred dverami. Musela som zobrať psa, vyprevadiť syna a vykopnúť toho opilca,” pokračuje.

 

Petržalčania riešili situáciu aj so starostom mestskej časti Jánom Hrčkom. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Nepomohlo ani mesto a polícia

Zúfalí Petržalčania žiadali o pomoc niekoľkokrát aj starostu mestskej časti Jána Hrčku či mestských policajtov. ,,Situáciu s ľuďmi bez domova v okolí Betlehemu Matky Terezy na Rovniankovej ulici intenzívne riešime najmä v spolupráci s magistrátom a mestskou políciou od jari minulého roka,” uviedla pre Zoznam.sk hovorkyňa mestskej časti Petržalka Mária Halašková. Ani po roku však napriek tomu neprišlo k náprave. ,,Mrzí nás, že aj napriek viacerým upozorneniam sa už rok pretrvávajúci problém stále nedostal do finále, preto budeme hlavné mesto urgovať, aby podniklo náležité kroky k vyriešeniu situácie,” dodala hovorkyňa Petržalky.

O problémových bezdomovcoch vedia aj mestskí policajti, ktorí pred zariadením misionárok lásky posilňujú svoje hliadky v čase víkendov, kedy sa vydáva obed. ,,Mestská polícia nič nerobí. Bežne tam policajti sedia v aute. Keď ich vyzvete na pomoc, povedia, že nič nemôžu s nimi robiť a nevšímajú si ich správanie,” povedala žena, ktorá nás na zlú situáciu upozornila. Policajti obdržali od obyvateľov mestskej časti aj oficiálny podnet, aby situáciu riešili. ,,Okresné riaditeľstvo Bratislava V jeden prípad, ktorý mu bol postúpený Regionálnym úradom verejného zdravotníctva Bratislava a mal súvis so znečisťovaním verejného priestranstva na Romanovej ulici v Bratislave. Po preverení políciou bol tento podnet dňa 16.03.2021 odstúpený na ďalšie konanie vecne a miestne príslušnému orgánu v pôsobnosti Miestneho úradu Petržalka,” uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Veronika Martiniaková.

 

Podľa obyvateľov mestská polícia nekoná. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Pomsta bezdomovcov

Po nulovej náprave sa bezradní a zúfali Petržalčania rozhodli riešiť situáciu na vlastnú päsť. Dočkali sa však len odplaty. ,,Skončilo to tak, že po konfrontácii susede nahádzali do okien vajcia. Mne dve cigánky vynadali hneď po tom, čo som ich upozornila, aby nám nemočili pod oknami,” zdôraznila mladá žena.

Mestská časť Petržalka sa snažila nájsť aj inú trasu pre bezdomovcov, ktorí sa stravujú v útulku a musia počas pandemickej situácie čakať pred jeho bránami. ,,Zvažovali sme aj možnosť, že by čakali v záhrade a vstupovali do objektu cez ňu, ale nebolo možné to technicky zabezpečiť,” uzavrela hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková.

 

Galéria
Bezdomovci stoja v rade na obed. Zdroj: tip čitateľa
Zanechávajú po sebe odpadky a exkrementy. Zdroj: tip čitateľa
Petržalčania sú zo situácie nešťastní. Zdroj: tip čitateľa
Situáciu riešila aj mestská časť Petržalka. Zdroj: tip čitateľa
Nápravy sa obyvatelia nedočkali. Zdroj: tip čitateľa
Na ulici majú bezdomovci ,,bunkre”. Zdroj: tip čitateľa
V okolí útulku hliadkujú aj policajti. Zdroj: tip čitateľa
Bezdomovci sú častokrát opití. Zdroj: tip čitateľa
Zdriemnu si aj priamo na tráve. Zdroj: tip čitateľa
navigate_before
navigate_next

Mohlo by vás zaujímať: