Regióny Bratislava Domáce Ružinov Top

TIP OD VÁS: Aufrichtová a Štasselová. Obe sú architektky, obe chcú zastupovať občanov tam, kde nebývajú

BRATISLAVA- Kampaň ku komunálnym voľbám má v Bratislave nové špecifikum. Nielen na sociálnych sieťach sa rieši, či je fér, aby kandidáti na posty v komunálnej samospráve bývali reálne inde ako kandidujú. Oficiálny trvalý pobyt je totiž v niektorých prípadoch účelový a kladie tak otázku, ako majú voliči veriť svojim budúcim zastupiteľom, keď zavádzajú aj v tejto základnej podmienke na zisk mandátu. Do redakcie nám prišli 2 tipy, ktoré sa tohoto problému tiež dotýkajú. Jedným z nich je kandidátka na starostku bratislavského Starého Mesta architektka Zuzana Aufrichtová, ktorá býva v Karlovej Vsi, druhým je dlhoročná komunálna politička za Ružinov architektka Lucia Štasselová, ktorá ale v skutočnosti býva v Marianke. 

“Trvalý pobyt mám v Starom Meste. Vlastním tu byt a bývam tam väčšiu časť aktívneho dňa. Stala sa však situácia, že za posledné obdobie som opatrovala svoju 84-ročnú matku a nebolo možné súžitie jej zdravotného stavu s mojimi troma malými živými deťmi. Mali sme možnosť ísť ako rodina bývať do Karlovej Vsi. Ja som však každé ráno prišla do Starého Mesta,” povedala Zuzana Aufrichtová už v auguste pre TASR. Pravda je ale taká, že v rodine Aufrichtových to vyriešili skutočne šalamúnsky. Nehnuteľnosť v Karlovej Vsi totiž Zuzane Aufrichtovej patrí. A to ako výlučnej majiteľke. Zároveň jej patrí podielová časť na nehnuteľnosti v Starom Meste. Tam má aj uvedený trvalý pobyt. Na nehnuteľnosti v Starom Meste má zároveň podiel aj jej manžel, ktorý si ale uvádza trvalý pobyt v Karlovej Vsi! Takže kandidátka na starostku nebude mať podporu hlasu ani od svojho manžela, keďže ten môže voliť v sobotných komunálnych voľbách starostu len v Karlovej Vsi. Do redakcie Globu nám anonymne čitateľ poslal fotografie Aufrichtovej (v galérii), ako odchádza zo svojho domu v Karlovej Vsi.

Galéria
Zuzana Aufrichtová Foto: SITA/Braňo Bibel
Takto vyzerá nehnuteľnosť, ktorú vlastní Zuzana Aufrichtová v Karlovej Vsi. Trvalý pobyt tu nemá, jej muž áno. Zdroj: Google/maps
Zuzana Aufrichtová v Karlovej Vsi pred svojou nehnuteľnosťou, kde nemá trvalý pobyt, len jej muž. Zdroj: redakcia
Zuzana Aufrichtová v Karlovej Vsi pred svojou nehnuteľnosťou, kde nemá trvalý pobyt, len jej muž. Zdroj: redakcia
Nehnuteľnosť v bratislavskom Starom Meste, kde má svoj podiel Zuzana Aufrichtová a kde má trvalý pobyt. Jej muž tu ale trvalý pobyt nemá. Zdroj: Google/maps
navigate_before
navigate_next

Zuzana Aufrichtová je jedným z troch favoritov na kreslo starostu Starého Mesta v Bratislave. Kandiduje za SaS, Zmena zdola, OKS, OĽaNO, Sme rodina a Nova.

 

Kandidátka z Marianky v Ružinove

Lucia Štasselová kandiduje v Ružinove za strany Progresívne Slovensko a Spolu a je v Tíme Vallo. V tomto volebnom období zastupovala záujmy volebného obvodu Štrkovec, teraz kandiduje za Pošeň. Adresa jej trvalého pobytu v Ružinove pritom nie je ani v jednom z týchto obvodov. Tak ako v prípade Aufrichtovej, Štasselovú na oficiálnej adrese trvalého pobytu nestretnete. Nevlastní tam ani nehnuteľnosť. Býva totiž v Marianke, kde je spolu so svojím manželom aj majiteľom nehnuteľnosti. Fiktívny trvalý pobyt jej tak ale umožňuje kandidovať na pozície v bratislavskom mestskom aj miestnom ružinovskom zastupiteľstve.

Galéria
Lucia Štasselová Zdroj: SITA/Jozef Jakubèo
Tu si uvádza svoj trvalý pobyt ružinovská poslankyňa Lucia Štasselová. Vo vchode ju ale nestretnete. Zdroj: Google/maps
Tu býva pani poslankyňa ružinovského zastupiteľstva Lucia Štasselová. O Ružinov ale nejde, miesto sa nachádza v Marianke, Zdroj: Google/maps
navigate_before
navigate_next

Lucia Štasselová dostala tento rok pokutu za problém s majetkovým priznaním. Zatiaľ čo v januári pre TASR uviedla, že si je porušenia zákona vedomá a pokutu akceptuje, v máji podala žiadosť o preskúmanie rozhodnutia ružinovského zastupiteľstva na Ústavný súd Slovenskej republiky. Rozhodnutie zatiaľ nepadlo.

 

*Informácie o vlastníctve nehnuteľností boli preverené cez mapového klienta ZBGIS – kataster nehnuteľností

AK MÁTE TIP NA ČLÁNOK PÍŠTE NA redakcia@glob.sk