Tisícky podozrení na nežiadúce účinky vakcín. V spojitosti s očkovaním zomrelo sedem ľudí

BRATISLAVA – Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv nahlásili k pondelku (31. 10.) v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 11 126 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1 745 ako závažných. Ústav o tom informuje na svojom webe.

 

Ústav eviduje spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný a pri troch ako pravdepodobný. „Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený,“ ozrejmil ústav.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv pripomenul, že vakcíny určené na prevenciu ochorenia COVID-19 sú podávané injekčne do svalu a môžu v priebehu hodín až dní po podaní vyvolať reakcie menšej alebo strednej intenzity, ktoré spontánne počas niekoľkých dní odznievajú. Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od viacerých faktorov, napríklad od celkového zdravotného stavu človeka, od veku, iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede či od psychického nastavenia človeka.

Viac o téme: nežiadúce účinky, očkovanie, ŠÚKL, účinky, úmrtie, vakcíny

Súvisiace články