To tu ešte nebolo! SLOVÁCI sa podľa prieskumu blížia k prelomovému rekordu

BRATISLAVA – Tohtoročné komunálne voľby, ktoré sa už čochvíľa uskutočnia, sa pravdepodobne zapíšu do histórie. Podľa prieskumu spoločnosti AKO sa chystá voliť historicky najväčší počet obyvateľov, aký sme na Slovensku zaznamenali!

 

Historicky po prvýkrát sa na Slovensku budú konať komunálne voľby súčasne aj s voľbami do Vyšších územných celkov. Už 29. októbra si tak občania budú môcť vybrať svojich favoritov nielen na post starostov, primátorov či poslancov, ale aj predsedov a poslancov zastupiteľstiev samosprávnych krajov. Voľby sa uskutočnia len v jednom kole a zvolení zástupcovia zaujmú svoje miesta na štyri roky, kým neprebehnú ďalšie voľby.

Spojenie komunálnych volieb a volieb do vyšších územných celkov však nebude pravdepodobne jediný historický moment, ktorý nás čaká. Podľa prieskumu agentúry AKO, ktorá ho pripravila exkluzívne pre TV JOJ, sa volieb plánuje zúčastniť až 66,7% opýtaných občanov. To však zrejme nemusí byť finálne číslo. Ďalších 19% opýtaných totiž povedalo, že sa asi zúčastnia. Neplánuje sa zúčastniť 2,8% opýtaných a určite sa nezúčastní 6,7% opýtaných. Zvyšných 4,8% ešte nevie, či sa volieb zúčastnia alebo nie.

Voľby do orgánov miest a obcí a orgánov samosprávnych krajov budú 29. októbra. Zdroj: TASR

Pôjde o historickú účasť?

Pokiaľ by sa na voľbách skutočne zúčastnilo takmer 67% voličov, pôjde o historický moment. Doteraz sme toľko voličov na komunálnych voľbách nezaznamenali. Podľa portálu SME bolo doterajším rekordom 49,7% voličov v roku 2010.

Keďže tento rok pôjde o spojené voľby, nevídaný záujem voličov môžeme očakávať aj pri voľbách do VÚC. Hravo tak môžeme prekonať rekord z roku 2017, kedy k urnám  prišlo 29,95% ľudí. Volebná účasť na týchto voľbách ešte nikdy nepresiahla hranicu 30% voličov.

Agentúra AKO robila tento prieskum telefonicky v dňoch od 15. augusta až do 18. augusta 2022. Prieskum uskutočnili na vzorke tisíc ľudí, ktorí boli starší ako 18 rokov a opýtaní neboli oboznámení s tým, kto je zadávateľom prieskumu.

Viac o téme: komunálne voľby, Primátor, Slovensko, starosta, voľby, voliči, VÚC

Súvisiace články