Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Top

TOTO PORIADNE POKAŠĽALI! Podvodníci netrafili ani značku auta

Zdroj: FB / Hoaxy a podvody - Polícia SR

BRATISLAVA – Internetom začala rýchlo kolovať nová súťaž, v ktorej ľudia mohli vyhrať auto. Teda aspoň na to upozorňoval autor statusu. Podvodník to však poriadne pokazil a namiesto najnovšej Škody zverejnil fotografiu úplne iného vozidla.

 

Na facebooku sa šíria najrôznejšie stránky, ktoré sa prezentujú ako oficiálne profily známych značiek. Ich správcovia sa snažia získať od ľudí osobné informácie. Ak im ich poskytnú, hrozí, že sa stanú obeťou podvodu.

Na jeden z takýchto profilou upozornili aj policajti na sociálnej sieti. Autor tohto statusu to však poriadne pokazil. Založil si stránku Škoda Slovensko, na ktorej ponúkal najnovšie auto a ľudí žiadal, aby spropagovali jeho stránku. Pomôžte nám propagovať a zdieľať naše príspevky,” napísal autor v statuse.

Zdroj: FB / Hoaxy a podvody – Polícia SR

“Facebooková stránka “Škoda Slovensko” sa vydáva za oficiálnu stránku predajcu áut. Samozrejme o oficiálnu stránku nejde ani náhodou,” napísali muži zákona. Správca stránky sa totižto prezradil hneď v úvode. Namiesto fotografie novučičkej Škody zverejnil fotografiu auta značky Rand Rover. 

Status zdieľal neuveriteľný počet ľudí

Podvodníci sa snažili k údajom dostať nie len výhrou nového auta, ale aj formou darčeka k nemu. Na sociálnej sieti totižto napísali, “Ďakujeme všetkým za zdieľanie a komentáre. Získajte darček do auta práve teraz. A pre prvých 3 ľudí, ktorí sa úspešne zaregistrujú na našich oficiálnych stránkach, zabezpečujeme, aby dostali darček k novému autu.”

Zdroj: FB / Hoaxy a podvody – Polícia SR

Policajti však upozornili, že keď rozkliknete priložený link, na ktorý ste sa mali registrovať, dostanete sa na nebezpečné internetové stránky. “Po kliknutí na odkaz, ktorý stránka “Škoda Slovensko” uvádza v komentároch pod príspevkami sa dostanete na nezabezpečené stránky, a môžete prísť o peniaze vo forme platenej SMS-správy.”

Ľudia boli ohromení tým, že tento status mal, neuveriteľných, takmer 1000 zdieľaní. “stavím sa, že títo ľudia by sa kľudne prihlásili aj na facku zadarmo,” kritizoval ich jeden z komentujúcich. Vzápätí sa pridal ďalší, “Ale tým cca 1000, čo zdieľali a komentovali, to zjavne nevadí.”

Muži zákona zverejnili základné znaky, ako rozoznať podvodnú stránku. 

Prečo je stránka podozrivá?

  1. Na stránke neuvádza žiadne dodatočné informácie (oficiálny web, pravidlá a štatút súťaže).
  2. Zdieľanie statusov ako podmienka účasti na Facebooku je Facebookom zakázaná.
  3. Stránka vznikla pred troma dňami. Nie je oficiálnou stránkou predajcu automobilov.