Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

TOTO je najväčší pracovný PODVOD na Slovensku: Tisícky ľudí k tomu NÚTIA, nemajú INÚ šancu!

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, úprava regiony.sk

SLOVENSKO – Nelegálne zamestnávanie na Slovensku v priebehu rokov stúpa a objavuje sa čoraz viac fiktívnych živnostníkov. Štát a Sociálna poisťovňa kvôli tomu prichádzajú o milióny eur, no horšie je, že o výhody prichádzajú samotní pracujúci ľudia.

Na tento problém upozorňuje portál tvnoviny.sk, pričom sa odvoláva na analýzu, ktorú vykonal Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ). Za posledných 10 rokov sa počet fiktívnych živnostníkov zvýšil z 84-tisíc na bezmála 110-tisíc.

Kto sú fiktívni živnostníci?

Podľa definície Eurostatu z roku 2017 sú samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) bez zamestnancov pracujúce iba pre jedného klienta alebo jedného dominantného klienta, ktorý im určuje pracovný čas, označované ako fiktívne.

Slovensko malo podľa údajov Eurostatu z roku 2018 z celkového počtu SZČO najvyšší podiel takých, ktorí mali jedného klienta (SR – 23 %, priemer EÚ – 8,4 %) a druhý najvyšší podiel SZČO, ktorí mali jedného klienta a jedného dominantného klienta (SR – 31,4 %, priemer EÚ – 16,2 %).

Ide teda o pracovníkov, ktorí majú založenú živnosť, no v skutočnosti pracujú u jedného zamestnávateľa a správajú sa ako ostatní zamestnanci, ktorí majú riadnu pracovnú zmluvu. Odlišuje ich spôsob odmeňovania. Zamestnávateľom sa to v mnohých prípadoch oplatí, pretože živnostníkovi zaplatia menej, než by ich vyšli celkové náklady na jedného zamestnanca. Keďže živnostníci si odvody platia sami, táto povinnosť firmám odpadá.

Ilustračné foto. Zdroj: Archív

“Keďže živnostníci odvádzajú z celkovej ceny práce 6-násobne nižšie daňovo-odvodové platby za prvý rok živnosti a 2,3-násobne nižšie platby za ďalšie roky živnosti, rozpočet Sociálnej poisťovne či štátu prichádza o významné zdroje príjmov,” upozorňuje NKÚ na takéto nelegálne zamestnávanie.

Ľudia prichádzajú o výhody

Ľudia, ktorí pracujú takýmto spôsobom, v konečnom dôsledku môžu škodiť sami sebe. Prichádzajú o výhody a istoty, ktoré by získali pri trvalom pracovnom pomere. Keďže väčšina takýchto živnostníkov odvádza minimálne odvody do Sociálnej poisťovne, získajú tak nízku výšku PN a taktiež aj dôchodok budú mať v budúcnosti s najväčšou pravdepodobnosťou len minimálny.

Žiaľ, tisícky ľudí sú k tejto forme práce donútení, pričom ide hlavne o oblasť stavebníctva. Mnohí sa ale nevedia, nemôžu alebo nechcú brániť, a to aj napriek tomu, že majú nárok na zmluvu, keďže ich práca spĺňa podmienky závislej práce.

“Existencia fiktívnych živnostníkov vytvára nekalú konkurenciu, keďže spoločnosti s nižšími nákladmi na fiktívnych živnostníkov môžu poskytovať lacnejšie služby. Na Slovensku vie k odhaľovaniu fiktívnych živností prispieť Národný inšpektorát práce a k odhaľovaniu fiktívnych živností by mohli dopomôcť aj digitálne nástroje,” uvádza NKÚ vo svojej analýze.

Ak inšpektori odhalia nelegálnych živnostníkov, firme hrozí pokuta až do výšky 100-tisíc eur. Zároveň sa dostane na tzv. blacklist, ktorý vedie Národný inšpektorát práce. Ide o zoznam osôb a firiem, ktoré porušili zákaz nelegálneho zamestnávania.