Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Košice Top

Tradícia SLOVÁKOV v ohrození: Zakážu PREDAJ vianočných KAPROV? “Čistý blázinec”, odkazujú ľudia

Ilustračná foto. ZDROJ: Unsplash.com/Libby Penner, TASR/Roman Hanc

O reálnej situácii s chovom a predajom rýb na Slovensku sme sa porozprávali s Andrejom Horváthom, majiteľom Rybárstva Stupava, ktoré je jedným z najväčších predajcov a chovateľov rýb na Slovensku. „Sú veci, ktoré sú pravdivé, ale je ďaleko viac vecí, kde sa klame a kde sa rozprávajú nezmysly. Sú to rôzne dezinformácie o fyziológii kaprov, o správaní kaprov a podobne. Vyjadrenia, podľa ktorých ryba a kapor nemá u nás tradíciu na štedrovečernom stole. Ryba odjakživa tradíciu mala. Či už to bol kapor, karas alebo sumec. Bolo tomu tak pred 500 rokmi a je tomu tak aj dnes. Kapor je najmä regionálnou tradíciou na Slovensku, v Česku, v Maďarsku, v časti Rakúska, Nemecka a Poľska a od konca 16-ho storočia sa kapor intenzívne v týchto regiónoch aj chová,“ povedal Horváth.

Podľa jeho slov je kapor hospodárske zviera podobne ako ošípané, hovädzie či hydina, ale s tou výhodou, že kapor žije v prirodzených podmienkach. „Nežije v klietkach, oplotkoch, v maštali, žije vo svojom rybníku. Kapor sa chová tri štyri roky, potom sa vyloví a buď putuje na zarybnenie do rybárskych revírov alebo putuje na štedrovečerný stôl. Výlovy sa robia na jeseň, kedy sa kaprovi spomaľuje metabolizmus, začne hybernovať. Kapor sa vtedy premiestňuje na sádky, kde sa uchováva do jari na zarybňovanie alebo ide na vianočný stôl. Každý si to predstavuje ako extrémne týranie, dokonca na sociálnych sieťach ukazujú kaprov s háčikmi v papuli, čo vôbec nie je pravda. To s chovom rýb nemá vôbec nič spoločné,“ zdôrazňuje Horváth. Na Slovensku je predaj kaprov povolený a máme v tomto smere veterinárne zákony, ktoré sú najprísnejšie v celej Európskej únii. Presne určujú nielen presné množstvo rýb v kadi, teplotu vody a všetko okolo toho, aby neprichádzalo k týraniu zvierat.

 

Majiteľ Rybárstva Stupava Andrej Horváth. ZDROJ: Vlado Anjel

Sú tu presne dané podmienky k manipulácii s nimi, k transportu živých rýb, na ktoré musíte mať vhodné vybavenie, musíte mať zaškolených ľudí, kyslík či schválené vozidlo. „Navyše každý kto predáva ryby chce, aby ryby boli živé a nie aby mu skapali, lebo to je čistá strata, ak máte na kamióne 12 ton kaprov. To isté platí aj na vonkajší predaj rýb, kde je presne predpísané, že na meter kubický môže byť maximálne 200 kilogramov rýb. Veterinárny zákon navyše presne špecifikuje, ako má ryba vyzerať. Že nemôže byť dobitá na viac ako 10-tich % tela, nemôže mať rany, ktoré sú do mäsa a svaloviny. To, že má ryba oškreté šupiny je normálne. Je stanovená teplota vody a takisto aj ako sa má ryba odborne usmrtiť, ako sa má s nimi manipulovať, tak aby netrpela. Áno, nie každý predajca, každý rybár to robí tak, ako je to stanovené a predpísané. Čo je, samozrejme, na škodu veci, ale to všetko môžu ľudia nahlásiť na veterinárnu správu,“ vyjadril sa Horváth.