Krimi Regióny Bratislava

Trestné konania v prípade domova dôchodcov na Pažítkovej ulici neboli stále ukončené

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – V prípade domova dôchodcov (DD) na Pažítkovej ulici v bratislavskom Ružinove, kde mali v minulosti zle zaobchádzať so seniormi, neboli ani po rokoch ukončené trestné stíhania. Týka sa to oboch vedených konaní. Uviedla to bratislavská krajská policajná hovorkyňa Jana Šimunková.

“Na odbore kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave II sú v tejto súvislosti evidované dve trestné oznámenia,” skonštatovala Šimunková. V jednom prípade bolo trestné stíhanie začaté v marci 2021, a to vo veci zločinu týrania blízkej a zverenej osoby. Doposiaľ však nebolo ukončené, keďže nebol stále vyhotovený znalecký posudok znaleckého ústavu k zraneniam osôb.

Trestné oznámenie podal v roku 2021 starosta Ružinova Martin Chren. Druhý prípad je evidovaný ako trestný čin ublíženia na zdraví. Na základe zistených skutočností bol koncom januára 2023 podaný návrh na podanie obžaloby. Prípad však ukončený ešte nebol.

Trestné oznámenie ešte v roku 2020 podal aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Trestné oznámenie vo veci prečinu ublíženia na zdraví neznámym páchateľom na chránených osobách podal ešte v januári 2020 Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Urobil tak po dohľade vykonanom z vlastnej iniciatívy v Univerzitnej nemocnici Bratislava, ktorý sa týkal deviatich pacientov privezených z predmetného zariadenia pre seniorov.

Zadokumentovaných bolo v minulosti niekoľko prípadov možného týrania seniorov. Na prípady, ktoré vykazovali znaky týrania, upozornili intervenčné tímy ministerstva zdravotníctva a rezortu práce, ktoré boli povolané po tom, ako začali v zariadení začiatkom februára 2021 pribúdať prípady nového koronavírusu.

Koncom mája 2021 ukončil kontrolu v zariadení Bratislavský samosprávny kraj, ktorý ju vykonal na základe postúpeného anonymného podnetu. Kontrola preukázala porušenia zákona o sociálnych službách. Kraj zároveň v rámci kontroly požiadal viaceré inštitúcie o súčinnosť. Jednou z nich bol Inšpektorát práce Bratislava. Ten zistil porušenia niektorých ustanovení Zákonníka práce i zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov.