Regióny Bratislava

Turisti budú v horách bezpečnejší. Záchranári ich nájdu lokalizáciou ich mobilov aj bez signálu

Po páde na Sivom vrchu pomáhali záchranári 47-ročnému turistovi.
Horským záchranárom pomôžu nové technológie. ZDROJ: Horská záchranná služba

BRATISLAVA – Horská záchranná služba  sa zameria na zefektívnenie v pátracích akciách lokalizáciou mobilov aj bez signálu.

 

Podľa novozvoleného riaditeľa Horskej záchrannej služby Mareka Biskupiča je aj vďaka jej predchádzajúcemu riaditeľovi Jozefovi Janigovi postavená na pevných základoch, ktoré chce posúvať ďalej. “Verím, že aj pomocou integrácie moderných technológií sa nám podarí posunúť horskú záchranu v prospech pacienta,” prízvukoval Biskupič.

Horská záchranná služba sa prostredníctvom Strediska lavínovej prevencie  stará aj o bezpečný pohyb na horách. Každý deň monitoruje situáciu, robí pozorovania priamo v horských oblastiach a stanovuje stupeň lavínového nebezpečenstva. Robí aj preventívne odstrely lavín v blízkosti lyžiarskych stredísk, ciest a železníc pri ohrození ľudí či majetku.

“Stredisko lavínovej prevencie prevádzkuje 42 meteostaníc v horskom prostredí, checkpointy – kontroly funkčnosti lavínových prístrojov na vstupe do turisticky frekventovaných dolín a meteoportál, kde turisti nájdu aktuálne informácie o stave na horách,” povedal Biskupič a dodal, že Horská záchranná služba tiež zachraňuje turistov buď z lavín, alebo pri iných nešťastiach.