Spoločnosť Regióny Bratislava Domáce Top

Učiť v bratislavskom Starom Meste sa oplatí. Od ďalšieho školského roka si polepšia aj inde

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Zamestnanci bratislavských staromestských škôl a škôlok si od nového roka polepšili o pár desiatok eur. Ide však o najväčšie zvyšovanie miezd v histórii Starého Mesta. Rezort školstva chce zaktraktívniť učiteľské povolanie a prilákať mladých absolventov pedagogických fakúlt. Plánuje sa celoplošné zvyšovanie miezd.

 

Historicky najväčšie zvýšenie platov ako pedagogických tak aj nepedagogických zamestnancov, zaznamenali školy a škôlky v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. Od 1. januára tohto roka sa plat zvýšil zamestnancom približne o 12,5 percenta. Zákon pritom garantuje zvyšovanie platov v priemere len o 10 percent.

Doteraz najnižší plat kuchárok, upratovačiek, školníkov či pomocných síl dosahoval výšku 531 eur. Od nového roka sa zvýšil na úroveň 585 eur. Na druhej strane najnižšia mzda pedagogických zamestnancov v Starom Meste sa držala na úrovni 624 eur. Od januára stúpla mzda učiteľov o 69 eur. Starostka mestskej časti Staré Mesto Zuzana Aufrichtová už teraz plánuje ďalšie kroky. ,,Nielen ako starostku, ale aj ako matku školákov ma veľmi teší, že sa nám v Starom Meste podarilo zvýšiť platy v školstve. V najbližšom období sa budeme snažiť získať finančné prostriedky na opravy škôl a škôlok,“ oznámila starostka.

Ministerstvo školstva plánuje však celoplošné zvyšovanie miezd. ,,Od 1. septembra 2019 chceme taktiež navýšiť platy nastupujúcich učiteľov, ktoré by prilákali mladých, zdatných ľudí do tejto profesie, a aby mali navýšené svoje mzdové ohodnotenie už od začiatku kariéry,” uviedlo pre Glob.sk tlačové oddelenie rezortu školstva.

Historicky najväčšie zvýšenie platov ako pedagogických tak aj nepedagogických zamestnancov zaznamenali školy a škôlky v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. Zdroj: TASR / Branislav Caban

V Starom Meste pracuje celkom 396 pedagogických a 149 nepedagogických zamestnancov. Na ich mzdy sa v roku 2018 vynaložilo 6,8 milióna eur. ,,Od januára je to 7,72 milióna eur, čo predstavuje tretinu celkového rozpočtu Starého Mesta. V roku 2019 tak Staré Mesto na plat zamestnancov  v školstve tak vynaloží milión eur,” píše sa v tlačovej správe kancelárky starostky. ,,Priemerná mzda v regionálnom školstve v roku 2019 by tak mala byť oproti roku 2015 vyššia o takmer 300 eur,” doplnil rezort školstva.

Pracovná doba im nekončí o druhej

Mnohí z vás sa domnievajú, že učiteľská práca má len samé výhody. Dvojmesačné prázdniny či krátka pracovná doba tvorí ilúziu, že učitelia berú plat viac menej zadarmo. Omyl! Tvrdenie, že učiteľom končí pracovná doba spolu s posledným zvonením, vyvrátila aj spoločnosť na tvorbu databázových softvérov pre výučbu v školách aSc Applied Software Consultants s.r.o.. Z ich štatistík vyplýva, že učiteľská práca trvá podstatne dlhšie ako šichta vo fabrike. Spoločnosť na školské softvéri vychádzala z dát Elektronickej žiackej knižky, ktoré odzrkadľujú aktivitu pedagógov na tomto portáli. Z 30 miliónov zápisov v elektronickej žiackej knižke viac ako tretina zápisov sa vykonáva od 15:00 až do polnoci.

Zdroj: ISU a Applied Software Consultants s.r.o.

Štatistiky poukazujú aj na prácu pedagógov mino pracovných dní. Počas víkendu zaznamená portál elektronickej žiackej knižky takmer 3 milióny interakcií.