Regióny Bratislava

Učitelia vytvárajú hodnoty, rozvíjajú talent i nadšenie pre povolanie, tvrdí Droba

Juraj Droba, župan, Bratislavský samosprávny kraj
Juraj Droba: Zdroj: Foto: Topky/Maarty

BRATISLAVA – Učitelia vytvárajú v deťoch hodnoty, rozvíjajú talent i nadšenie pre budúce povolanie. Pri príležitosti Dňa učiteľov to pripomenul predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba. Je podľa neho našou povinnosťou vychovávať vzdelané a empatické deti, ale zároveň prinavrátiť učiteľskej profesii dôstojnosť. Najlepších učiteľov by mal kraj tento rok oceniť 22. apríla.

 

“Po rodičoch sú (učitelia) pre nás asi najdôležitejšie vzory. Vytvárajú v deťoch hodnoty, rozvíjajú talent a nadšenie pre budúce zamestnanie. Naopak, absencia vzdelania môže v spoločnosti napáchať veľké škody, čoho sme svedkom najmä v období kríz,” skonštatoval Droba.

Školstvo je pre kraj jednou z priorít, pokračuje preto v modernizácii škôl, budovaní centier odborného vzdelávania a prípravy či zavádzaní nových odborov reagujúcich na trh práce. Nezabúda ani na motivovanie učiteľov. Zaviedol napríklad podporu pre začínajúcich učiteľov, prepláca mimoškolské aktivity, jazykové vzdelávanie či doplňujúce pedagogické štúdium. Prispieva na cestovanie MHD. BSK je zriaďovateľom 54 stredných škôl, dvoch jazykových škôl a jedného školského internátu, v ktorých pracuje viac ako 2000 pedagogických zamestnancov.

Deň učiteľov sa oslavuje od roku 1955. Práve 28. marca si zároveň pripomíname výročie narodenia Jana Amosa Komenského, ktorý je považovaný za učiteľa národov a svojím dielom, názormi a pedagogickou činnosťou sa zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky. Presadzoval povinnú školskú dochádzku pre všetky deti bez ohľadu na sociálne pomery dieťaťa či jeho intelekt.