Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Ukrajinské obilie VALCUJE trh: Slovenskí poľnohospodári zúria! Hrozí ÚPLNÝ KOLAPS trhu?

Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

Lacnejšie no menej kvalitné

To spôsobilo, že spracovatelia, ako mlyny či výroba kŕmnych zmesí, začali nakupovať toto lacnejšie obilie. „Strata tradičných odbytových lokalít u domácich spracovateľov, ale aj u zahraničných odberateľov prakticky znemožnila slovenským pestovateľom predaj a už od jesene 2022 prakticky zastavila pohyb obilia na trhu. Sklady na podnikoch sú plné, hoci by sa mali už vyprázdňovať pre budúcu úrodu roku 2023. To vytvára ďalší tlak na znižovanie ceny a celá táto situácia nanajvýš znevýhodňuje slovenských pestovateľov obilia,“ uzatvára Debnárová.

Zakročiť voči zvyšujúcim sa importom ukrajinského zrna žiadajú nie len slovenskí poľnohospodári, ale aj poľnohospodári všetkých krajín vyšehradskej štvorky spolu s poľnohospodármi z Rumunska a Bulharska.

Situácia je kritická

„Problém pociťujú najmä krajiny V4 priamo susediace s Ukrajinou, ako aj Rumunsko a Bulharsko. Práve preto budeme iniciovať, aby Európska komisia tento vážny problém začala intenzívne riešiť. Potrebujeme zabrániť výraznému dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov na trh EÚ,“ uviedol výkonný podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš.

Agropotravinárske samosprávy krajín V4 preto navrhujú viaceré riešenia, ako zefektívniť tranzit ukrajinského obilia na trhy tretích krajín tak, aby komodita neostávala na európskom trhu. Jedným z opatrení by mohol byť nákup ukrajinského obilia priamo Európskou úniou za fixné ceny a jeho export na africké alebo ázijské trhy. Žiaduce je pomoc Ukrajine zabezpečiť takou formou, aby nenarušila poľnohospodárske trhy EÚ. Do úvahy prichádzajú aj kompenzácie pre európskych poľnohospodárov, ktorí sú negatívne ovplyvnení zvýšeným dovozom produktov z Ukrajiny.