Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Top

Úľava pre NAŠE PEŇAŽENKY: Ceny benzínu a nafty postupne klesajú

Na Slovensku zaznamenali motoristi od júla výrazný pokles cien pohonných látok. ZDROJ: statdata.statistic.sk

BRATISLAVA – Pri extrémnom zdražovaní a raste cien na Slovensku je v posledných týždňoch v určitom tieni vývoj cien pohonných látok, a to najmä, benzínu a nafty na slovenských čerpacích staniciach. Paradoxne, kým všetko ide hore, pohonné látky majú klesajúcu tendenciu.

 

V podstate od januára až do začiatku letných prázdnin ceny benzínu a nafty kopírovali vývoj cien na Slovensku. Prakticky každý týždeň motoristi registrovali na čerpacích staniciach rast cien, ktorý koncom júna a začiatkom júla dokonca atakoval magickú a pred pár mesiacmi nepredstaviteľnú hranicu 2 eur za liter. V týždni od 27.júna do 3.júla bola cena najžiadanejšieho 95 oktánového benzínu natural 1,946 eur, 98 oktánového benzínu 2,147 eur a nafty 1,946 eur. To bol strop, ktorý zostal maximom a rekordom. Odvtedy ceny pozvoľne klesali a dnes je benzín lacnejší už takmer o 30 centov na liter. Za 95 oktánový benzín zaplatíte v súčasnosti v priemere 1,676 eur, za 98 oktánový benzín 1,880 eur.

Iba majitelia dieselových motorov nemajú až tak veľký dôvod na úsmev. Za liter nafty zaplatia 1,847 eur, čo je menej o približne 10 centov na liter. Dôvodom nízkych cien je predovšetkým stále lacná ruská ropa. Pre porovnanie, najdrahšie pohonné látky má v okolí Slovenska – Nemecko, kde benzín ani naftu nekúpite pod 2 eurá za liter, naopak najlacnejšie je Poľsko, kde v porovnaní so Slovenskom sú ceny nižšie o približne 30 až 40 centov za liter.

 

Na Slovensku zaznamenali motoristi od júla výrazný pokles cien pohonných látok. ZDROJ: statdata.statistic.sk