Regióny Bratislava Top

Umelá pľúcna ventilácia je pre mnohých posledná pomoc. V Bratislave sú voľné štyri

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – V mnohých prípadoch je poslednou možnosťou pre pacientov postihnutých vírusom SARS-CoV-2. To, čo môže spôsobiť jej nedostatok, sme mohli vidieť v zahraničí. Pomoc umelej pľúcnej ventilácie potrebujú pacienti, ktorí sa v dôsledku koronavírusu ocitli v kritickom stave. Zisťovali sme, ako je to s jej dostupnosťou v Bratislave a koľko prístrojov má k dispozícii Slovensko.

 

Umelá pľúcna ventilácia sa používa ako posledná možnosť pre pacientov s ťažkým priebehom ochorenia. Tí sú už v tom čase v umelom spánku.

Pri prvej vlne koronavírusu v talianskom Bergame museli lekári podľa medializovaných informácií riešiť aj dilemu, koho na prístroj napoja, a koho už nie. Inak povedané – koho nechajú zomrieť a komu sa ešte pokúsia pomôcť. Pre každého sa totiž neušla.

Obavy z toho, že by Slovensko mohlo tiež riešiť podobný problém s nedostatkom prístrojov sa objavili už na jar minulého roka spolu s prepuknutím vírusu. Štát dokonca pristúpil k nákupu nových kusov ventilácií. V tom čase sme pri pacientoch, ktorí v dôsledku koronavírusu museli byť pripojení na umelú pľúcnu ventiláciu, mali zapísané číslo 0.

To však dnes už neplatí. S nárastom pozitívnych prípadov pribúdali aj pacienti, ktorí boli odkázaní na pomoc prístrojov. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje dnes u nás celkovo 348 osôb.

„Na Slovensku práve vďaka predvídavým krokom a nákupu špeciálnych umelých pľúcnych ventilácii pre pacientov s COVID-19 na jar minulého roku možno dnes skonštatovať, že v tejto vážnej situácii máme dostatok prístrojov na podporu dýchania pre covid-pozitívnych pacientov,“ uviedla pre Zoznam.sk hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Celkovo máme momentálne približne 2-tisíc umelých pľúcnych ventilácii a prístrojov na podporu dýchania, ktoré sú určené pre pacientov so všetkými diagnózami. Špeciálne pre pacientov s COVID-19 je ich do tisíc. Priebežne sa doškoľuje tiež personál.

 

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

Väčšina je obsadená

Zaujímali sme sa o to, ako to aktuálne vyzerá ohľadne dostupnosti prístrojov, ktoré udržiavajú pri živote najťažšie prípady, v hlavnom meste.

Ako uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Eva Kliská, za včerajšok mali hospitalizovaných 399 pacientov s koronavírusom, spomedzi ktorých 66 potrebovalo kyslíkovú terapiu. Pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu si vyžiadal stav ďalších 23.

Kliská tiež poukázala na to, že sú aj pacienti s inými diagnózami, ako je COVID-19. “UNB i naďalej poskytuje neodkladnú zdravotnú starostlivosť pre pacientov, ktorí majú diagnostikované iné ochorenie ako je COVID-19, preto je pre nás dôležité aj zachovanie tzv. bielej starostlivosti,“ upozornila.

Pre pacientov s koronavírusum mali voľné ešte štyri ventilácie.