Regióny Bratislava

Unikátna atrakcia v Starej Tržnici láka aj dospelých! Staňte sa súčasťou jedinečného umeleckého diela

Unikátna atrakcia v Starej Tržnici Inner Life.
Unikátna atrakcia v Starej Tržnici Inner Life. Zdroj: Zregionu.sk

BRATISLAVA – Túžili ste niekedy vytvoriť jedinečné umelecké dielo, ktoré by mohli obdivovať všetci? Tomuto snu ste nikdy neboli bližšie ako teraz. Unikátny projekt, ktorý sa podaril vytvoriť v Starej tržnici, nezaujme len tých najmenších, ale aj dospelých. Nenechajte si ujsť jedinečný Inner Life a staňte sa aj vy súčasťou umeleckého diela.

 

Priestory bratislavskej Straje Tržnice toto leto ozdobuje jedinečný a unikátny projekt Inner Life. Ide o imerzívnu projekciu, ktorá bola navrhnutá presne na mieru Starej Tržnice a ktorá zachytáva každý jeden váš pohyb. Podlaha Starej tržnice sa jednoducho premenila “na interaktívne plátno, na ktorom návštevníci vytvoria pohybom svojho tela neopakovateľné digitálne obrazce a zvuky. Vzniká na ňom zväčšený prírodný mikrosvet, kde sa jemné organické tvary striedajú s geometriou, vykresľujúc rôzne výrezy a rôzne mierky digitálnej krajiny,” poznamenali pracovníci Starej tržnice na svojom webe.

Rôzne obrazce či svetlá, ktoré hrajú všade okolo vás, pritom nezaujmú len najmenších. Nová a jedinečná inštalácia láka aj dospelých, ktorí sa s radosťou pohybujú po priestore, aby sa stali súčasťou veľkého umenie a nachvíľu sa sami stali deťmi. Muži ale aj ženy sa s úsmevom prechádzajú po unikátnej podlahe a sledujú najrôznejšie tvary, ktoré sa menia s každým ich letmým pohybom.

Unikátna atrakcia v Starej Tržnici Inner Life
Unikátna atrakcia v Starej Tržnici Inner Life. Zdroj: Zregionu.sk

Inštalácia Inner Life je verejnosti dostupná už od 3.7. 2022. Ak ste však ešte nemali čas zavítať do Starej tržnice a nechať sa uniesť atmosférou, tak nezúfajte. Toto unikátne dielo budete môcť navštíviť až do 2. septembra 2022. Priestory sú otvorené od nedele do piatka v čase od 13:00-22:00. Posledný vstup je však možný o 21:30. Vstupné sú 2 € avšak deti do 15 rokov majú vstupné zadarmo.

Autor tohto diela je známy po celom svete

Za toto dielo vďačím najmä jeho autorovi, známemu francúzkemu umelcovi, Mathieuovi Le Sourdovi, ktorý je tiež známy ako Meotik. Tento významný umelec študoval produkciu digitálnych médií na London Institute. Taktiež sa stal magistrom digitálnych umení na Pompeu Farba University v Barcelone. Neskô sa venoval školstvu a zamestnal sa ako profesor so zameraním na interaktívny a generatívny dizajn, rozšírenú a virtuálnu realitu na CODE University v Berlíne.

Unikátna atrakcia v Starej Tržnici Inner Life
Unikátna atrakcia v Starej Tržnici Inner Life. Zdroj: Zregionu.sk

V súčasnosti je však známy najmä vďaka jeho digitálnemu umeniu. “Je známy tvorbou multimediálnych enviromentov, ktoré častokrát pracujú s reálnymi vedeckými dátami či faktami, ktoré následne pretvára do vizuálnej poézie. Multisenzoriálne „real time data“ projekcie sú generované a neustále meniace sa vďaka prítomnosti a aktivizácii návštevníkov cez pohybové senzory. Celková atmosféra inštalácie je dotvorená priestorovou autorskou zvukovou kompozíciou,” predstavuje umelcovu tvorbu na webe Starej tržnice Zuzana Pacáková, ktorá stojí za kuratelou inštalácie a festivalom Biela noc.

Práce tohto digitálneho umelca sú prezentované po celom svete na prestížnych medzinárodných festivaloch a v kľúčových inštitúciách. Jeho umenie prezentovali napríklad v Art Basel, Frieze London, Mutek, Sonar, Oi Futuro v Rio de Janeiro, FIAC Paris, Signal Festival Praha, The British Film Institute v Lonsýne, ARS Electronica – Linz, Miraikan Science Museum – Tokyo, B39 – Seoul alebo Funkhaus – Berlin. Taktiež ste jeho práce mohli vidieť na Bielej noci v Bratislave či v Košiciach.