AKTUÁLNE Na Slovensku sa šíri SMRTEĽNÁ infekcia: Zomreli už DESIATKY ľudí! ŠOKUJÚCE, kvôli čomu sa nakazíte

BRATISLAVA – Slovákov v uplynulom čase znepokojili správy o tom, že každým dňom pribúda úmrtí súvisiacich s legionárskou chorobou, ktorá prepukla blízko našich hraníc – na juhovýchode Poľska. Choroba sa však vyskytuje aj na Slovensku. Ohrozuje aj ľudí, ktorí začali šetriť. Nebezpečná baktéria sa totiž množí v bojleroch, ktoré nie sú nastavené na dostatočnú teplotu. Riziková je podľa odborníka taktiež klimatizácia. 

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR eviduje za minulý a tento rok doposiaľ 24 úmrtí na legionelózu. Ochorenie spôsobuje baktéria z rodu Legionella, ktorá sa prirodzene vyskytuje v umelých aj v prírodných vodných systémoch a v pôde.

Legionelóza môže prebiehať v dvoch formách, a to ako pontiacka horúčka (mierne ochorenie bez zápalu pľúc) a ako legionárska choroba (život ohrozujúca pneumónia). Z 24 úmrtí sa podľa ÚVZ 23 týkalo legionárskej choroby a jedno pontianskej horúčky. Najviac úmrtí úrad eviduje u ľudí starších ako 65 rokov (18).

Rizikové faktory

„Za rok 2023 (do konca augusta) evidujeme spolu 53 hlásených prípadov, z toho 47 prípadov legionárskej choroby a šesť prípadov pontiackej horúčky,“ priblížila hovorkyňa úradu Daša Račková. V auguste na Slovensku zaznamenali desať prípadov ochorenia, z toho deväť legionárskej choroby a jeden prípad pontiackej horúčky. V roku 2022 ÚVZ evidoval celkovo 108 prípadov (85 prípadov legionárskej choroby a 23 prípadov pontiackej horúčky).

Prípady legionárskej choroby sú hlásené najmä u osôb vo vyšších vekových skupinách. U väčšiny zdravých ľudí s dostatočnou imunitou sa vznik ochorenia nepredpokladá. „Vo všeobecnosti platí, že najčastejšími rizikovými faktormi sú vek nad 50 rokov, pridružené ochorenia, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, chronické ochorenia pľúc, ako aj ďalšie chronické ochorenia napríklad kardiovaskulárne ochorenia alebo imunodeficiencia,“ priblížila hovorkyňa.

Nebezpečné je šetrenie aj klimatizácia

Na prežívanie potrebuje táto baktéria vlhké prostredie. Rizikové môže byť aj šetrenie na ohreve vody – legionela sa totiž množí medzi 25  a 42 stupňami. „Bojíme sa aj v rámci tých šetriacich opatrení, kedy sa človek snaží ušetriť a priškripne si aj tú teplú vodu, tak takýmto spôsobom si môže vytvoriť to ideálne prostredie,“ upozornil pre TV noviny Martin Novotný, primár Kliniky infektológie a cestovateľskej medicíny UNLP.

Moderné bojlery majú dokonca takpovediac legionelový režim, pri ktorom sa voda raz za určité obdobie nahreje na vysokú teplotu a predíde tým prežívaniu mikroorganizmov.  Problém ale nie je len pri vode na kúpanie. Rizikové sú aj klimatizácie. „Čo sa mi zdá skôr dôležité je adekvátny servis klimatizácii. Tam vidím omnoho častejšie riziko prenosu ako pri teplovodných rozvodoch,“ dodal pre televíziu Martin Novotný.

Čo treba dodržiavať

Človek sa môže infikovať podľa ÚVZ vdýchnutím vodných aerosólov, teda drobných kvapôčok vody kontaminovaných touto baktériou a zriedkavo aspiráciou vody. Pitie vody v bežnej populácii nepredstavuje riziko. „Aerosóly obsahujúce baktérie sa najčastejšie vytvárajú napríklad pri spustení sprchy, vo vírivkách, fontánach a v klimatizačných systémoch. Treba preto zabezpečiť, aby teplá voda dosahovala 50 až 55 stupňov Celzia a zaistiť v celom vodovodnom systéme jej cirkuláciu,“ priblížila Račková.

Zároveň je podľa ÚVZ dôležité zabrániť stagnácii vody. Apeluje na ľudí, aby odpúšťali raz týždenne vodu zo spŕch aj kohútikov, ktoré dlhší čas neboli používané. Treba podľa neho tiež udržiavať hlavice a vodovodné kohútiky čisté, bez slizov, povlakov a usadenín. Apeluje tiež na dostatočne izolované rozvody s teplou vodou, aby nedochádzalo k ohrievaniu studenej vody.

Viac o téme: legionárska choroba, legionéza, smrteľná infekcia, Úrad verejného zdravotníctva SR

Súvisiace články