Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

V Bratislave bude horúco! VEĽKÝ PROTEST športovcov pred Úradom vlády

Pred Úradom vlády sa pripravuje protest a štrajk športovcov. Ilustračné foto. ZDROJ: FOTO TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Ak sa niekoho protipandemické opatrenia výrazne dotkli, tak sú to okrem gastro sektora a cestovného ruchu aj športovci. Tu sú opatrenia Konzília odborníkov a vlády pre kluby, zväzy, federácie zničujúce na pokraji existenčných problémov. Aj preto sa pripravuje veľké protestné zhromaždenie športovcov pred Úradom vlády.

 

Informuje o tom Iniciatíva Za návrat športu, ktorá kritizuje predovšetkým vládneho splnomocnenca pre šport Karola Kučeru a Ivana Husára, štátneho tajomníka Ministerstva školstva, ktorý má na starosti šport. Už skoro jeden mesiac je naša krajina opäť pre šport zatvorená. Nemusíme pripomínať, koľko tento marazmus trval naposledy a koľko energie stálo každého z nás, aby sa tieto nelogické a ničím nepodložené rozhodnutia zmenili. Trpezlivo a úpenlivo vysvetľovať, že šport nie je superšíriteľ Covidu vedeckému konzíliu by mali v prvom rade osoby na to poverené. No z úst Kučeru a Husára sme mohli počuť len jemné protestné hlasy smerujúce ku tichému súhlasu s prijatými opatreniami. Aj z tohto dôvodu sme minulý týždeň spustili na našej stránke a ďalších pridružených portáloch internetovú anketu – prieskum dôveryhodnosti týchto športových politikov. A veruže sa im do tohto zrkadla bude pozerať ťažko. Viac ako 800 „nahnevaných“ tvári pod obrázkom s anketou znamená 95%-tnú všeobecnú nespokojnosť s ich doterajšou prácou. Chápeme, že obdobie v ktorom sa ako ľudstvo nachádzame si sami nevybrali. No miera ich odboja za rodičov, mládežníkov, amatérov či rekreačných športovcov je minimálna. Nie je ich vidieť ani cítiť tam, kde by mali v týchto chvíľach stáť. Mali by sa biť za uvoľnenie tohto segmentu ekonomiky, ktorý sa 2% podieľa na tvorbe HDP a k tomu výrazne prospieva zdraviu, prevencii, vývoju imunity a zlepšovaniu psychického stavu. No sami si vybrali cestu, a budú znášať aj jej následky,“ konštatujú predstavitelia Iniciatívy za Návrat šport, ktorí sa rozhodli k radikálnemu kroku, k protestu a štrajku pred Úradom vlády.

 

V Bratislave sa pripravuje veľký protest športovcov pred Úradom vlády. ZDROJ: TASR / František Iván

Cieľom protestu je UVOĽNENIE TRÉNINGOVÉHO PROCESU. Veľa športovcov a športov zasiahli prijaté opatrenia v strede rozbehnutých sezón alebo v závere pred jej vyvrcholením. A už druhý rok po sebe tak deti a mládež prichádzajú o celoživotnú motiváciu a šancu prekonať samých seba. Treba si uvedomiť, že udržať deti pri niečom zmysluplnom stojí nemalé prostriedky a čas, ktoré už nikdy nikto nevráti. Bez športu budú zo súčasnej generácie ďalší rizikoví pacienti, ktorí momentálne zapĺňajú lôžka. Tomu sa chceme vyhnúť a preto vyzývame kompetentných ku okamžitému prehodnoteniu prijatých opatrení a ku OTVORENIU ŠPORTU,“ dodávajú organizátori protestu. Pridali sa tak k výzve predstaviteľov piatich športových federácií na Slovensku vo futbale, ľadovom hokeji, hádzanej, basketbale a volejbale, ktorí sa rozhodli vydať spoločnú deklaráciu v súvislosti so aktuálnou situáciou v krajine.

Adresovali ju všetkým orgánom, ktoré majú právomoc vytvárať pravidlá organizácie hromadných športových podujatí. Cieľom je umožniť športovanie detí a mládeže vrátane súťažných aktivít aj na amatérskej úrovni, dosiahnuť primeranosť a zrovnoprávnenie podmienok pre športovanie v čase po zlepšení aktuálnej epidemiologickej situácie a po ukončení lockdownu. Súčasťou deklarácie sú Slovenský futbalový zväz, Slovenský zväz ľadového hokeja, Slovenská volejbalová federácia, Slovenský zväz hádzanej a Slovenská basketbalová asociácia. K ním sa pridalo aj 58 mládežníckych hokejových klubov na Slovensku. Termín protestu pred Úradom vlády je zatiaľ naplánovaný na piatok 17.decembra. „Dôvodom je príprava spoločného vyhlásenia Slovenský olympijský výbor športových zväzov týkajúceho sa OKAMŽITÉHO UVOĽNENIA ŠPORTU na Slovensku,“ informuje Iniciatíva Za návrat športu.