Regióny Bratislava

V Bratislave odstraňujú STĹPY SMRTI: Ročne na nich zahynie niekoľko TISÍC vtákov

BRATISLAVA – V bratislavskom lesoparku pokračuje spoločnosť Západoslovenská distribučná v prekládke elektrického vedenia pod zem. Aktuálne sa práce realizujú na Partizánskej lúke a jej okolí.

Podľa Mestských lesov v Bratislave ide síce o prekládku menšieho z dvoch súbežných elektrovodov, avšak nebezpečnejšieho pre vtáky. Mestská organizácia tento krok oceňuje, ide totiž o najúčinnejšie riešenie pre zabránenie nešťastí. “Ornitológovia hovoria tomuto 22 kV vedeniu ´stĺpy smrti´ a nie náhodou. Ročne na nich na Slovensku zahynie niekoľko tisíc vtákov, najmä dravcov a sov. Rizikom však nie sú len úrazy elektrickým prúdom, ale tiež nárazy do drôtov,” približuje mestská organizácia. V mestských lesoch boli týmto vedením najviac ohrozené myšiaky hôrne, jastraby lesné, krkavce čierne a sovy obyčajné.

Návštevníci Partizánskej lúky by nemali byť výraznejšie obmedzovaní, cesty aj asfaltové chodníky budú zachované a priechodné. V pásme pod elektrovodom prebieha čistenie od náletových drevín a na lúkach vykopú drážky na uloženie elektrických káblov pod zem. “Rušivá pre návštevníkov môže byť ťažká technika a autá pohybujúce sa v rekreačnom areáli, preto prosíme najbližšie dva týždne o strpenie,” odkazuje mestská organizácia. Práce budú následne pokračovať v smere Ostružinový chodník a Lamač.