Regióny Bratislava Top

ÚTOKY AGRESÍVNYCH VRÁN v Bratislave: Odborníci vysvetľujú čo sa deje

Zdroj: FB / Mestská časť Petržalka

BRATISLAVA – Predstavte si to. Večer sa po dlhom dni v práci a po nákupe v preplnenom obchode vraciate domov a tešíte sa na chvíľu pohody, no namiesto toho na vás zaútočí vrana. Nie, nie je to scéna zo žiadneho hororu, ale realita v bratislavskej Petržalke. Obyvatelia jednej ulice totiž majú problém s vranami, ktoré na ne z ničoho nič útočia. Vysvetlenie je však prosté – je totiž “ich” čas.

 

Obyvatelia Mlynarovičovej ulice najväčšej mestskej časti v hlavnom meste zúria. Bežne sa im totiž v poslednom období stáva, že na nich zaútočia vrany. Čiernosivé vtáky tak majú robiť vo večerných hodinách, čo malo spôsobiť, že sa obyvatelia mestskej časti, najmä postihnutej oblasti, boja vyjsť z domu. “Silný náraz do hlavy mi spôsobil obrovskú bolesť,” napísala svoju skúsenosť s útočnými vranami Petržalčanka na sociálnej sieti. Podľa jej slov už vrany útočili aj na psa malého vzrastu a v prípade takéhoto stretu s dieťaťom mu môžu vtáky spôsobiť vážne zranenia.

Svoje skúsenosti zverejnili aj ďalší obyvatelia mestskej časti, ktorých taktiež napadli vrany. Viacerí sa obrátili aj na mestskú časť s prosbou o pomoc. Podľa hovorkyne samosprávy Márie Halaškovej evidujú v tomto prípade už dva podnety. Nespokojných obyvateľov s podobnými príhodami však na sociálnej sieti neustále pribúda. Kým niektorí celú vec kritizujú, iní hovoria, že ide o bežnú vec. Dôvodom má byť hniezdenie vrán.

Ako to teda je?

“Nalietavanie vrán na ľudí, psov či mačky je prechodný stav, ktorý môžeme každoročne pozorovať v období ich hniezdenia. Vrany tak preukazujú teritoriálne správanie v snahe chrániť svoje potomstvo. Zväčša ide o náznaky útokov, ktoré sa v krajnom prípade končia letmým dotykom s nalietavajúcou vranou,” vysvetľuje Halgašová. V čase, keď vrany útočia na okoloidúcich, sa mláďa nachádza na zemi, kam spadlo po neúspešnom prvom lete. Tam ho matka musí dokrmovať, aby načerpalo sily, kým úspešne vzlietne. Do hniezda na strome sa totiž nevie dostať, kým nebude lietať.

Ako dodala, vrana dokáže behom sezóny zahniezdiť dvakrát, čo predlžuje dobu “útokov” na ľudí a iné zvieratá. “Problematické správanie sa môže objavovať v kolísajúcej intenzite až do konca júna, výnimočne do polovice júla. Nálety skončia hneď po tom, čo budú mláďatá schopné samé lietať,” informovala hovorkyňa petržalskej samosprávy.

Podľa jej slov si však treba uvedomiť, že ide o zákonom chránené vtáky. “V žiadnom prípade nie je možné ničiť hniezda, násady vajec alebo zabíjať jedincov tohto druhu. Prosíme obyvateľov o aspoň čiastočné pochopenie správania sa týchto rodičov. Aj keď nás neraz nahnevajú vyberaním odpadkov z košov či inou neplechou, pokúsme sa na nich pozerať ako na súčasť fauny, ktorá tu s nami zdieľa životný priestor a robí tak Petržalku hocičím, len nie sterilnou betónovou džungľou.” uzavrela Halgašová.